statystyki

Neckermann tonie razem z Cookiem

autor: Patrycja Otto26.09.2019, 07:13; Aktualizacja: 26.09.2019, 07:18
Neckermann

Neckermannźródło: ShutterStock

To już pewne: siódme pod względem wielkości biuro podróży w Polsce zwija żagle. Mowa o Neckermannie, który wczoraj ogłosił niewypłacalność.

Jeszcze w poniedziałek, kiedy upadłość ogłosił brytyjski Thomas Cook, należący do niego polski Neckermann zapewniał klientów, że wszystkie wycieczki odbędą się zgodnie z planem. Dzień później biuro poinformowało jednak o odwołaniu wylotów i wstrzymaniu składania nowych rezerwacji. Wczoraj ostatecznie zakończyło działalność. Stało się tym samym to, co przewidywały branża i eksperci – mimo chęci i posiadanego zaplecza finansowego spółka córka nie może istnieć, gdy bankrutuje spółka matka.

Według informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego poszkodowanych jest co najmniej kilka tysięcy Polaków. – Wciąż ustalamy ich liczbę. Wiemy na razie, że 3,6 tys. przebywa za granicą. Kolejne 14 tys. osób wykupiło wczasy na zimę. Pozostaje jeszcze do ustalenia, ilu turystów zrobiło rezerwacje na przyszłe lato – wyjaśnia Marta Milewska, rzecznik urzędu.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Neckermanna, turyści za granicą przebywają głównie w rejonie Morza Śródziemnego: w Hiszpanii, we Włoszech, w Portugalii, we Francji, w Chorwacji i Turcji. Z ustaleń urzędu wynika, że w najgorszej sytuacji są ci wypoczywający na Majorce czy w Turcji. Tam bowiem właściciele hoteli odmawiają im noclegów, bo biuro nie zapłaciło za nie. – Mamy możliwość opłacenia noclegu i wyżywienia turystom z gwarancji ubezpieczeniowej biura podróży. Bierzemy taką opcję pod uwagę. Wiele jednak zależy od samych hotelarzy. Zawsze istnieje ryzyko, że odmówią, zwłaszcza gdy biuro zalega z płatnościami za dłuższy czas – dodaje Marta Milewska.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane