Warszawskie lotnisko rozbudowało strefę kontroli paszportowej. Od środy na poziomie odlotów do dyspozycji podróżnych jest 18 stanowisk, wcześniej było ich 10 - poinformowało Lotnisko Chopina w środowym komunikacie.

"Uruchomienie nowej strefy zbiega się z początkiem +najgorętszych+ miesięcy sezonu wakacyjnego, w których liczba operacji lotniczych zdecydowanie wzrasta. Dzięki zakończeniu inwestycji liczba kabin wzrosła z 5 do 9, a stanowisk z 10 do 18. Tym samym przepustowość strefy wzrosła prawie dwukrotnie" - napisano w komunikacie.

Lotnisko poinformowało, że dwa stanowiska zostały specjalnie przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, a na wszystkich zamontowano pętle indukcyjne, ułatwiające niedosłyszącym kontakt z obsługą.

"Jest to druga z trzech stref, w której przeprowadziliśmy taką modernizację. W zeszłym roku dla pasażerów wysiadających z samolotów przez rękaw zakończyliśmy modernizację na poziomie przylotów. Teraz prowadzimy prace projektowe, których zwieńczeniem będzie modernizacja ostatniej strefy kontroli paszportowej, z której korzystają pasażerowie przywożeni z płyty autobusami" – powiedział cytowany w komunikacie Cezary Pytlos, rzecznik prasowy lotniska.

W komunikacie przypomniano, że rozbudowa strefy kontroli paszportowej jest ważna w kontekście zmian dotyczących zasad przekraczania granic zewnętrznych strefy Schengen. Od 7 kwietnia 2017 r. Kodeks Graniczny Schengen nałożył na wszystkie państwa członkowskie obowiązek dokładnego sprawdzania każdej osoby, która wjeżdża na terytorium strefy lub ją opuszcza.