Planowanie wyjazdu wiąże się z koniecznością dokonywania mnóstwa wyborów i podejmowania decyzji. Nawet jeżeli jesteśmy fanami samodzielnego organizowania podróży, od czasu do czasu warto zerknąć na propozycje biur podróży. Czasem, o wiele prościej jest pozostawić pewne kwestie profesjonalistom. Czym warto zająć się osobiście, a w jakich kwestiach rozsądniej będzie skorzystać z gotowych rozwiązań?

Koszty – taniej z biurem czy rezerwować na własną rękę?

Jak zapewnia Piotr Wilk z biura podróży Rainbow, aby zasłużyć na lojalność klienta i sprawić, by chciał wydać swoje pieniądze, biuro podróży musi dostarczyć najlepsze propozycje i zapewnić najlepszy serwis obsługi. Cena musi być korzystniejsza od opcji którą można zapewnić sobie samodzielnie, a rezerwacja musi przebiegać szybko i sprawnie. Czy to oznacza, że bardziej opłaca się podróżować z biurem podróży?

Zawsze warto sprawdzać różne możliwości. Są kierunki, gdzie opcja podróży z biurem jest zdecydowanie tańsza. Tak jest na przykład w przypadku ofert dotyczących sportów zimowych. Podobnie, jeżeli chcemy wyjechać na Malediwy lub nad Morze Czerwone. To ekskluzywne regiony świata, cena pobytu tam jest więc wysoka. Biura mogą jednak negocjować specjalne warunki, co w przypadku indywidualnych klientów nie wchodzi w grę. Jeżeli dodamy do tego własne, wyczarterowane samoloty cena zawsze będzie lepsza.

Reklama

Czarterowe loty to zresztą jeden ze sposobów na zaoszczędzenie podczas samodzielnego planowania podróży. Bilety oferowane przez biura podróży bardzo często są niższe niż ceny biletów u tradycyjnego przewoźnika. Ich największą zaletą jest też to, że loty zazwyczaj są bezpośrednie, nie tracimy więc czasu na przesiadki. Zanim kupimy więc bilet u jednego z przewoźników, sprawdźmy więc i tę opcję.

Reklama

Kupujemy bilet na samolot, rezerwujemy hotel i po sprawie?

Co takiego ma nam do zaoferowania biuro podróży, czego nie jesteśmy w stanie zrobić sami? Zwłaszcza jeżeli chodzi o Europę, tani przewoźnicy prześcigają się w korzystnych ofertach lotów, ale coraz częściej z pulą atrakcyjnych cenowo miejsc wychodzą także tradycyjne linie lotnicze.

Zakup tanich biletów nie jest problemem, pod warunkiem, że działamy z dużym wyprzedzeniem i jesteśmy elastyczni. Śledząc oferty, można znaleźć loty do jednego z europejskich krajów za kilkadziesiąt złotych a na inny kontynent polecieć za niewiele ponad tysiąc złotych. Pamiętajmy jednak, że takie okazje znajdziemy głównie poza sezonem – jeżeli zależy nam na konkretnym terminie, może być trudno.

Decydując się na tanie linie lotnicze, pamiętajmy także, że prawdopodobnie jedyną bezpłatną opcją będzie bagaż podręczny. W przypadku wyjazdu na kilka dni, nie jest to problem, co innego gdy wybieramy się na dwutygodniowy urlop.

Ale to nie bilet nie jest najdroższym elementem podróży. Zwłaszcza, jeżeli jako cel obraliśmy atrakcyjną turystycznie miejscowość, a zależy nam na standardzie nieco wyższym niż hostel z którego zwykle korzystają studenci. Biuro podróży negocjując pakiety dla swoich klientów ma możliwość negocjacji. Indywidualni klienci muszą liczyć na promocje w terminach, w których obłożenie w hotelu jest mniejsze. Sami też muszą zapewnić sobie dojazd z lotniska. O ile to możliwe, lepiej wcześniej sprawdzić możliwe opcje i kupić bilety jeszcze przed wyjazdem. W innym przypadku bardzo łatwo możemy zostać oszukani.

Na co zwrócić uwagę podczas planowania podróży

Dobry plan to podstawa udanego wyjazdu, bez względu czy organizujemy go sami czy korzystamy z usług profesjonalnej firmy. Nie chodzi oczywiście, by ustalać dokładny harmonogram, ale dobrze jest wiedzieć jakie są największe atuty miejsca do którego planujemy się udać, co warto zobaczyć, jakie są lokalne atrakcje. Kolejność według której będziemy realizować nasz plan może być spontaniczna, ale świadomość dostępnych opcji pozwoli zaoszczędzić nam czas i uniknąć rozczarowania, że coś nas ominęło, mimo, że było w zasięgu ręki.

Nawet jeżeli zależy nam na samodzielnie zorganizowanej wyprawie, pamiętajmy, że nie zawsze będziemy mogli przemieszczać się w pełni swobodnie. W pewnych regionach świata nie wolno się poruszać bez przewodnika, np. w większości krajów Ameryki południowej, Algierii czy Jemenie. Jeżeli marzymy o tym, by wybrać się na afrykańskie safari, ekstremalny spływ rzeką czy wypróbować inne sporty ekstremalne, będziemy musieli podłączyć się pod inną grupę.

O dobrego przewodnika warto zadbać. Ten wybór może zaważyć na całej naszej wymarzonej wyprawie. Jeżeli nie mamy problemu z komunikacją w miejscowym języku, możemy skorzystać z lokalnej oferty. Gdy jednak komunikacja stanowi barierę, lepiej jechać z biurem podróży, które zapewni doświadczonego, polskojęzycznego pilota wycieczek.
– Rainbow posiada największą bazę najlepszych pilotów na polskim rynku. Dla nas dobry przewodnik to taki, którego wiedza wykracza poza podręcznikowe opisy i który potrafi w ciekawy sposób wyjaśnić wszystkie zawiłości – mówi przedstawiciel biura Rainbow.

Największym plusem zorganizowanej wycieczki jest bezpieczeństwo odkrywania wszelkich atrakcji. Kwestie bezpieczeństwa to element, na który warto zwrócić uwagę zwłaszcza planując podróż do kraju, w którym kultura i obyczaje znacznie różnią się od znanych nam standardów europejskich. Zwłaszcza jeżeli nie znamy dobrze lokalnego języka. Angielski zazwyczaj umożliwia komunikację w większych miastach i hotelach nastawionych na turystykę, ale jeżeli wyjedziemy poza cywilizowany obszar, musimy liczyć się z tym, że trudno będzie się porozumieć, a to może wywołać liczne komplikacje.

Szukajmy tego, co dla nas najważniejsze

Planując wakacje, szukajmy więc tego co dla nas najbardziej istotne i nie przekreślajmy żadnej z opcji. Nawet zorganizowana wycieczka może mieć przecież różne oblicza.

Aby uniknąć rozczarowania, wystarczy dokładnie sprawdzić, czy zorganizowana wycieczka spełnia nasze oczekiwania. Nie kierujmy się wyłącznie zdjęciami czy ceną. Jeżeli zależy nam na błogim odpoczynku, wybierzmy hotel na uboczu. Szukając rozrywki wybierzmy taki, który zapewnia dostęp do klubów, knajpek, sklepów i innych atrakcji. Jeżeli naszym celem jest głównie zwiedzanie, sprawdźmy oferty wycieczek które łączą wypoczynek i zwiedzanie lub objazdowych. Zawsze sprawdzajmy jednak program, który powinien być zbilansowany. W wakacjach w końcu chodzi o to by odpocząć, nawet jeżeli zbieramy doświadczenia.

– Pamiętajmy, że nie da się poznać bogactwa całego kraju w dwa tygodnie. Zwłaszcza takiego jak Meksyk czy kraje Ameryki Południowej. Program wycieczki nie może być przeładowany, w praktyce oznaczać to będzie kilkanaście minut na atrakcję, a w ten sposób nie da się poznać miejsca i kultury – tłumaczy Piotr Wilk. Skupmy się na kilku wybranych elementach na których nam zależy, pozostałe rzeczy lepiej zostawić sobie na kolejną wizytę.

Autor: Biuro podróży Rainbow