Tanie linie lotnicze są tanie? Sama cena biletu jest atrakcyjna, ale opłaty które musimy do niego doliczyć skutecznie podnoszą tę cenę nawet kilkukrotnie. Zobacz, z jakimi opłatami musisz się liczyć rezerwując bilet w tanich liniach lotniczych.
Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć galerię.
1 Zakup biletu lotniczego – planujesz kupić bilet w taniej linii lotniczej? Musisz zatem liczyć się z doliczeniem do jego ceny dodatkowej opłaty, którą zostaniesz obciążony za sam fakt dokonania rezerwacji. W zależności od tego w jakiej formie będziesz uiszczać opłatę, oraz jakiego rodzaju kartę kredytową posiadasz opłata za rezerwację w Wizz Air będzie wynosiła od 18 do 36 złotych. W Ryanair taka opłata kryje się za nazwą „opłata administracyjna”, a jej koszt to 6 euro. Opłat za rezerwację można jednak nie ponosić, pod warunkiem posiadania specjalnej karty kredytowej, która znosi konieczność dopłacania za rezerwację. Niestety, wyrobienie takowej jest płatne.
ShutterStock
2 Opłata za bagaż – o ile u tradycyjnych przewoźników, przewożenie jednej sztuki bagażu rejestrowanego, czyli takiego, który jest oddawany do luku, jest bezpłatne, o tyle w tanich liniach lotniczych za podróż z każdym bagażem rejestrowanym trzeba zapłacić. I tutaj zaczynają się schody. Tanie linie lotnicze uzależniają bowiem wysokość opłaty za bagaż od wielu czynników, takich jak: długość lotu, miejsce zgłoszenia chęci zabrania ze sobą bagażu, wagi bagażu, a także sezonu w jakim ma się odbyć lot. Wizz Air informuje, że widełki cenowe za przewiezienie bagażu zaczynają się od 68 złotych, kończą się zaś na kwocie nawet 270 złotych. Jeżeli pasażer posiada „duży” bagaż podręczny będzie zmuszony dopłacić kolejne 45 złotych. Mając na uwadze czynniki uzależniające opłatę za bagaż, w Ryanair trzeba będzie zapłacić od 15 do nawet 130 euro!
ShutterStock
3 Odprawa na lotnisku i karty pokładowe – tanie linie lotnicze zachęcają pasażerów do odprawiania się online. Jeżeli jednak z różnych powodów pasażer nie odprawi się samodzielnie i nie wydrukuje sobie karty pokładowej w domu, będzie zmuszony do uiszczenia dodatkowej opłaty za odprawę na lotnisku. Wizz Air pobiera 68 złotych za taką odprawę (jest też jedyną linią, która kasuje 32 złote za odprawę online). Ryanair z kolei za wydrukowanie pasażerowi karty pokładowej liczy sobie aż 60 euro – czyli 245 złotych!
ShutterStock
4 Pierwszeństwo wejścia na pokład samolotu – tanie linie lotnicze w większości nie posiadają numerowanych miejsc na pokładach swoich samolotów. Istnieje jednak możliwość wykupienia za dodatkową opłatą pierwszeństwa wejścia na pokład. Wizz Air wycenia taką usługę (w zależności od miejsca jej wykupienia) od 18 do 36 złotych. Ryanair za pierwszeństwo wejścia do samolotu pobiera dodatkową opłatę w wysokości 5-6 euro.
ShutterStock
5 Napoje i posiłki na pokładzie – nie tylko tanie linie lotnicze, przewoźnicy czarterowi, ale również coraz więcej „tradycyjnych” przewoźników rezygnuje z darmowego poczęstunku podczas lotu. Do dyspozycji pasażerów jest płatny catering, ale ceny proponowane pasażerom są bardzo drogie.
ShutterStock
6 Płatna rozrywka pokładowa – coraz więcej samolotów jest wyposażona w tzw. system rozrywki pokładowej, który ma na celu uprzyjemnienie podróży samolotem. Tradycyjni przewoźnicy oferuje takie usługi za darmo. Tanie linie lotnicze, o ile posiadają takowy system, naliczają dodatkowe opłaty za możliwość z jego korzystania. Np. tanie linie lotnicze Air Asia X pobierają dodatkową opłatę w wysokości ok. 40 złotych za możliwość oglądania filmów i słuchania muzyki podczas lotu.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję