statystyki

Nowy system transportu. Drogowe jedno okienko od 2017 roku

autor: Konrad Majszyk09.11.2016, 09:10; Aktualizacja: 09.11.2016, 09:21
korek, droga samochód

W KPD znajdą się dane o korkach, wypadkach i objazdach.źródło: ShutterStock

Od samorządowców zależy powodzenie najnowszego rządowego inteligentnego systemu transportowego – Krajowego Punktu Dostępowego.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zachęca samorządy, żeby udostępniały dane o natężeniu ruchu z własnego obszaru, a w zamian uzyskiwały dostęp do analogicznych informacji z terenu całego kraju. Dzięki temu zarządcy ruchu w mieście nie będzie zaskakiwał np. karambol na wylotówce z dala od jego granic i przynajmniej część kierowców nie ugrzęźnie w korkach.

Krajowy Punkt Dostępowy (KPD), bo tak ma się nazywać nowy system, umożliwi różnym zarządcom wymianę w czasie rzeczywistym danych o ruchu.

Planowane uruchomienie usługi dla użytkowników przewidziane jest na jesień 2017 r. GDDKiA wybrała już wykonawcę, ale kontrakt jeszcze się nie uprawomocnił.

Dzisiaj w Polsce istnieje kilkadziesiąt inteligentnych systemów transportowych (ITS) lokalnych zarządców. Problem w tym, że się nawzajem nie widzą i nie są skoordynowane z bazą danych GDDKiA, czyli dla dróg krajowych. Dzięki KPD dane będą zbierane w jednym miejscu, żeby potem popłynąć do kierowców różnymi kanałami – m.in. za pomocą pokładowych systemów GPS, smartfonów i tablic elektronicznych przy drogach.

Polski KPD to element unijnego programu Crocodile, którego nazwa bierze się stąd, że po połączeniu na mapie Europy krajów uczestników pojawia się kształt krokodyla. Do 2023 r. wydatki na systemy ITS w Polsce mogą wynieść nawet 9 mld zł. To będzie uzupełnienie inwestycji w twardą infrastrukturę, na którą GDDKiA planuje wydać w tym czasie co najmniej 107 mld zł.

Rząd zachęca samorządowców do szerszej współpracy


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • adrian(2016-11-15 18:01) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżdżę po całej Polsce i widze ile powstało nowych dróg, jak dużo się dzieje i ile wprowadza sie nowych zmian, ludzie siedzący w miastach nie wystawią nowa poza własne osiedle a najwiecej narzekają nie mając wiedzy. Bardzo podoba mi się działanie polskich spedycji i firm transportowych, MW Spedition z okolic Poznania zajmuje się głównie transportem towarów do Niemiec i krajów UE, wiem, że ciągle szukają przewoźników do współpracy co świadczy o tym jakie Polska ma możliwości na arenie miedzynarodowej

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie