statystyki

Tani autogaz to już historia. Obniżek cen nie będzie

autor: Adam Sofuł05.10.2016, 07:56; Aktualizacja: 05.10.2016, 08:41
O letniej średniej cenie autogazu na poziomie ok. 1,60 zł możemy zapomnieć.

O letniej średniej cenie autogazu na poziomie ok. 1,60 zł możemy zapomnieć.źródło: ShutterStock

Średnie ceny LPG szybko pną się do góry i w wielu miejscach kraju już ocierają się o psychologiczną granicę 2 zł za litr. Eksperci nie pozostawiają złudzeń: obniżek w najbliższych miesiącach na pewno nie będzie.

O letniej średniej cenie autogazu na poziomie ok. 1,60 zł możemy zapomnieć. Od przełomu lipca i sierpnia rośnie o kilka groszy tygodniowo. LPG drożało ostatnio najszybciej ze wszystkich paliw – według przytoczonych przez Polską Izbę Paliw Płynnych danych resortu finansów, używanych do wyliczenia VAT, nawet dwukrotnie szybciej. I na tym raczej nie koniec.

Skąd te wzrosty? Po części to efekt czynników rynkowych, po części można je przypisać obawom związanym z nowymi regulacjami. Chodzi o obowiązującą od sierpnia nowelizację ustawy – Prawo energetyczne (tzw. pakiet paliwowy), która ma ograniczyć szarą strefę w handlu paliwami, a która może być dla branży LPG groźna. Mowa o kaucjach. Każdy importer paliwa, by uzyskać koncesję, będzie musiał wyłożyć 10 mln zł. Jeszcze większe obawy budzi niejasna definicja dotycząca produkcji paliw – jeżeli mieszanie gazu (LPG powstaje z propanu i butanu) zostanie zakwalifikowane jako produkcja, taką samą kaucję będą musiały złożyć niewielkie firmy z branży LPG. Zwłaszcza dla tych mniejszych będzie to oznaczało potężne obciążenie finansowe.

Ceny autogazu

Ceny autogazu

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

– Czekamy na rozporządzenia do ustawy, które minister energii zapowiadał na październik. Obawy są duże – twierdzi Andrzej Olechowski z Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. – To bardziej niebezpieczne dla przedsiębiorców niż dla kierowców – zastrzega, dodając, że dla wielu firm z branży obowiązek kaucji może stanowić nadmierny balast finansowy.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • Tommi(2016-10-05 09:43) Zgłoś naruszenie 60

  Ci "eksperci" już od wielu lat wieszczą wciąż to samo. W zeszłym roku wieszczyli LPG po nawet 3 zł. Wtedy był po 2,20. A wkrótce ceny LPG spadły do poziomu 1,60. Tak więc poziom wiedzy i zdolność przewidywania taka sama, jak wróźbitów z fusów.

  Odpowiedz
 • mer(2016-10-05 11:45) Zgłoś naruszenie 30

  Pierwszy raz LPG do samochodu zakładałem w 2002r. I wtedy już mówiono mi, abym się zastanowił, bo niedługo gaz znacznie podrożeje ze względu na zmiany, która mają wejść niebawem w ustawach prawnych. I co? I nic ;-)

  Odpowiedz
 • produkcją jest wszystko....(2016-10-05 20:29) Zgłoś naruszenie 00

  nawet przełożenie z lewej reki do prawej .....jest uznawane przez prawo za produkcję i podlega VAT.....bo już jest duża wartość dodana.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie