statystyki

Firmy transportowe nie chcą płacić za zaniedbania rządu

autor: Piotr Szymaniak11.05.2016, 07:26; Aktualizacja: 11.05.2016, 11:28
Tir

Kłopot w tym, że oprócz danych przewoźnika i kierowcy w zaświadczeniu muszą się znaleźć dane dotyczące wpisu do Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego.źródło: ShutterStock

Z początkiem lipca wchodzą w życie przepisy wykonawcze do francuskiej ustawy loi Macron, które nakładają liczne obowiązki m.in. na firmy transportowe prowadzące przewozy do tego kraju. Od tego czasu przedsiębiorca będzie musiał wyposażyć kierowcę i swojego przedstawiciela na terenie Francji w zaświadczenie o oddelegowaniu. Firmy, które nie mają reprezentantów nad Sekwaną, będą musiały ich ustanowić.

Kłopot w tym, że oprócz danych przewoźnika i kierowcy w zaświadczeniu muszą się znaleźć dane dotyczące wpisu do Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego. A ten, według rządowego projektu nowelizacji ustawy o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1414 ze zm.) zacznie działać dopiero od 1 kwietnia 2017 r., choć prace nad nowelizacją są prowadzone od lat.

Tymczasem, jak podnosi Maciej Wroński, prezes związku Transport i Logistyka Polska, brak lub niekompletność danych zawartych w zaświadczeniu może skutkować nałożeniem na osobę zarządzającą danym przedsiębiorstwem, jak i na odbiorcę usług lub zleceniodawcę, kary w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Biorąc pod uwagę drobiazgowe kontrole ze strony służb francuskich, na które skarżą się firmy świadczące usługi w tym kraju, można się spodziewać, że niespełnienie najdrobniejszych wymagań formalnych będzie skrupulatnie karane.

TLP alarmuje, że brak możliwości spełnienia francuskich wymagań oznacza dla polskich firm wymierne koszty nie tylko w postaci kar, lecz również utraty zleceń lub zerwania kontraktów. A Francja jest drugim po Niemczech kierunkiem wywozów towarów z Polski (10 proc. towarów wywożonych z naszego kraju trafia właśnie tam).


Pozostało jeszcze 26% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie