Dopłaty do zakupu rowerów elektrycznych to jeden z benefitów oferowanych przez samorządy. Z dofinansowania można skorzystać raz w roku. Trzeba się jednak spieszyć, bo chętnych jest wielu, a kwota ogólnej dotacji ograniczona. Które samorządy pomagają swoim mieszkańcom w zakupie rowerów elektrycznych? Ile wynosi dofinansowanie i do kiedy trzeba składać wnioski?

Rowery elektryczne stają się coraz popularniejsze na świecie. Także w Polsce zainteresowanie e-bike'ami rośnie z każdym miesiącem. Dlatego wiele miast decyduje się również ma dofinansowanie zakupu takich pojazdów.

Programy dofinansowania do zakupu rowerów elektrycznych realizowane są przez wybrane samorządy w Polsce. Na taki ruch decydują się zwykle największe miasta, które pozyskują środki z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. To działania proekologiczne, które mają zachęcić mieszkańców do rezygnacji z aut na rzecz elektrycznych jednośladów.

Dotacje do roweru elektrycznego. Kto je realizuje?

Jednym z miast, które oferuje dotacje na zakup roweru elektrycznego jest Gdynia. To element miejskiej strategii rozwoju ruchu rowerowego. Budżet na ten cel pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i wynosi 180 tys. zł. Gdynia jest jednym z pionierów, jeśli chodzi o samorządowe dopłaty do e-bike'ów.

Dofinansowanie do e-bike'a w Gdyni. Na jakich zasadach?

  • Wnioski o dopłatę do rowerów można składać od 1 stycznia do 15 października 2024 r.
  • Dofinansowanie otrzyma 70 mieszkańców. Pierwszeństwo mają jednak te osoby, które nie zakwalifikowały się do programu dotacji w 2023 roku.
  • Dofinansowanie na rower elektryczny może sięgać 50 proc. poniesionych kosztów i przyznawane jest w formie zwrotu, jednak nie może przekraczać 2500 zł.
  • Dotacja musi dotyczyć nowego roweru wyposażonego w pomocniczy napęd elektryczny.
  • Wnioski można składać papierowo w urzędach miast, w których dotacje są dostępne oraz przez Profil Zaufany.

Władze Gdyni zapowiadają kontynuację programu do 2030 roku.

Dopłaty do rowerów elektrycznych w Białymstoku

W 2023 roku dofinansowanie do e-bike'a można było otrzymać w Białymstoku. Nabór miał miejsce pod koniec roku i trwał bardzo krótko - rozpoczął się 21 i zakończył 22 listopada. Zainteresowanie było ogromne. Dofinasowanie otrzymało tu 300 osób, pomiędzy które rozdzielono 750 tys. zł. Chętnych było ponad dwa razy więcej.

Dotacja, zgodnie z uchwałą miasta, przysługiwała w wysokości odpowiadającej 50 proc. wartości poniesionych kosztów, maksymalnie – 2,5 tys. zł, czyli podobnie jak w Gdyni.

Dotacje na #TowaRower w Łodzi

Przypomnijmy, że w 2021 roku odbyła się pilotażowa edycja dotacji dla firm. Chodzi o łódzki #TowaRower, który był skierowany był mikro- i małych przedsiębiorców.

Można było uzyskać dotację na określony modelu roweru elektrycznego typu cargo. To rodzaj e-bike'a o dużej nośności, którego konstrukcja pozwala przewozić ładunki.

W przyszłości być może kolejne miasta będą realizowały podobne programy i dorzucą grosza na zakup e-bike-ów swoim mieszkańcom. Dlatego warto śledzić strony internetowe gmin i miast, w których mieszkamy.