statystyki

Płaca minimalna: Polska powinna wystąpić do KE przeciwko Francji

autor: Piotr Szymaniak28.12.2015, 07:34; Aktualizacja: 28.12.2015, 08:43
Łuk Triumfalny w Paryżu

Poszkodowani kierowcy spotykają się z coraz większą biernością francuskich służb porządkowych.źródło: ShutterStock

Firmy przewozowe domagają się dyplomatycznej interwencji w Komisji Europejskiej w sprawie francuskich przepisów o płacy minimalnej.

Opublikowany w sierpniu pakiet ustaw loi Macron wymaga stosowania płacy minimalnej na poziomie 9,61 euro za godzinę, wcześniejszego zgłoszenia pracowników, prowadzenia dokumentacji w języku francuskim, a także posiadania przez firmy zagraniczne przedstawiciela nad Sekwaną. Co prawda rozporządzenia wykonawcze do tej ustawy wciąż nie weszły jeszcze w życie (dlatego ostatecznie nie jest znany ostateczny stopień ingerencji w działalność przedsiębiorców), ale już wiadomo, że będą dla firm bardzo uciążliwe i kosztowne.

Dlatego organizacja pracodawców Transport i Logistyka Polska oczekuje od Ministerstwa Spraw Zagranicznych skargi do Komisji Europejskiej w sprawie niestosowania przez Paryż przepisów prawa unijnego.

– Trzeba powiadomić KE o możliwym naruszeniu Traktatu o Funkcjonowaniu UE i innych przepisów prawa wspólnotowego poprzez tworzenie pozataryfowych barier. Rząd powinien interweniować już teraz, by nie powtórzyć błędu ze spóźnioną reakcją na przyjęcie przez Niemcy tamtejszej ustawy o płacy minimalnej (MiLoG) – tłumaczy Maciej Wroński, prezes TLP.

Na granicy nasilają się akty przemocy: niszczenie ładunków, kradzieże i napady


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie