Hulajnogi elektryczne na ścieżkach rowerowych są coraz popularniejsze. To wygodne, niewielkie pojazdy, dość szybkie, stosunkowo łatwo dostępne. Gdzie możemy poruszać się hulajnogami bez obawy, że dostaniemy mandat? Jeśli złamiemy przepisy, jak wysoka grzywna nam grozi? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Hulajnogi elektryczne na ścieżkach rowerowych

Jak informuje podinsp. Andrzej Browarek, naczelnik Wydziału Prasowo-Informacyjnego
Biura Komunikacji Społecznej KGP, kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone w kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Kierujący hulajnogą elektryczną musi zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu – dodaje ekspert. Za jazdę hulajnogą elektryczną na drodze dla rowerów nie nakłada się mandatu karnego, gdyż jak wynika z przytoczonego przepisu, kierujący hulajnogą elektryczną ma obowiązek korzystania z tej drogi – podkreśla podinsp. Browarek.

Kiedy można dostać mandat za jazdę hulajnogą elektryczną i ile wynosi?

Jazda hulajnogą elektryczną, podobnie jak rowerem, jest dozwolona na ścieżkach rowerowych, drogach dla pieszych i rowerów oraz na pasie ruchu dla rowerów. Niezastosowanie się do przepisów, czyli np. jazda po chodniku, gdy obok dostępna jest ścieżka rowerowa, grozi mandatem w wysokości 100 zł.

Kto może wypisać mandat?

Uprawnienia do kontroli drogowych wobec pieszych, kierujących rowerami, hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch poza Policją mają również Straże Miejskie i Gminne.

Hulajnogi elektryczne – dozwolona prędkość

Jazda elektryczną hulajnogą po ulicy jest możliwa,o ile obok nie ma drogi dla rowerów, a prędkość jest ograniczona do 30 km/h.

Podczas jazdy hulajnogą po chodniku trzeba ustępować pierwszeństwa pieszym. Obowiązuje też ograniczenie prędkości – powinniśmy jechać w tempie zbliżonym do ruchu pieszych, czyli ok. 6 km/h.

Użytkownikowi elektrycznej hulajnogi przepisy zabraniają:

  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku
  • kierowania w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu
  • ciągnięcia lub holowania innego pojazdu
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na podnóżkach
  • czepiania się pojazdów