statystyki

Fotoradary: Przewoźnicy nie chcą odpowiadać za kierowców

autor: Piotr Szymaniak05.05.2015, 07:32; Aktualizacja: 05.05.2015, 08:58
bramownica-autostrada-TIR

bramownica, autostrada, TIRźródło: ShutterStock

W Sejmie trwają prace nad zmianą zasad karania za przekroczenia prędkości wykryte przez fotoradary. Podstawowa zmiana (oprócz podniesienia grzywien) polega na zastąpieniu mandatów wydawanych w oparciu o kodeks wykroczeń karami administracyjnymi. To oznacza, że co do zasady za przekroczenie prędkości ma odpowiadać nie kierujący, lecz właściciel lub posiadacz pojazdu. Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia Transport i Logistyka Polska spowoduje to ograniczenie odpowiedzialności kierowców samochodów służbowych, wobec których firma będzie mogła zastosować jedynie kary porządkowe.

– Odpowiedzialność porządkowa jest znacznie mniej restrykcyjna niż sankcje przewidziane dotychczasowymi przepisami kodeksu wykroczeń i ustawy o kierujących pojazdami (grzywny i punkty karne). W dodatku nie dotyczy ona byłych pracowników – mówi Maciej Wroński, prezes TiLP, wskazując, że ewentualne roszczenie regresowe wobec kierowców jest utrudnione. Pracownik musi bowiem wyrazić zgodę na potrącanie z wynagrodzenia kwot z tytułu kar.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • cd(2015-05-06 18:43) Zgłoś naruszenie 00

    Już samym tworzeniem takiego pseudo-prawa popełnia się przestępstwo nieprzestrzegania praw konstytucyjnych. Ponadto nie powinno dopuszczać się do udziału w tworzeniu prawa osób już karanych a którzy są posłami i prawnikami. RADARY USTAWIANE BEZMYŚLNIE SĄ PRZYCZYNĄ BARDZO WIELU CIĘŻKICH WYPADKÓW DROGOWYCH W TYM ŚMIERTELNYCH TO SAMO DOTYCZY STREF POMIARU PRĘDKOŚCI. TO JEST POWOLNE TWORZENIE GUŁAGU Z POLSKI.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie