statystyki

Fotoradary: Przewoźnicy nie chcą odpowiadać za kierowców

autor: Piotr Szymaniak05.05.2015, 07:32; Aktualizacja: 05.05.2015, 08:58
bramownica-autostrada-TIR

bramownica, autostrada, TIRźródło: ShutterStock

W Sejmie trwają prace nad zmianą zasad karania za przekroczenia prędkości wykryte przez fotoradary. Podstawowa zmiana (oprócz podniesienia grzywien) polega na zastąpieniu mandatów wydawanych w oparciu o kodeks wykroczeń karami administracyjnymi. To oznacza, że co do zasady za przekroczenie prędkości ma odpowiadać nie kierujący, lecz właściciel lub posiadacz pojazdu. Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia Transport i Logistyka Polska spowoduje to ograniczenie odpowiedzialności kierowców samochodów służbowych, wobec których firma będzie mogła zastosować jedynie kary porządkowe.

– Odpowiedzialność porządkowa jest znacznie mniej restrykcyjna niż sankcje przewidziane dotychczasowymi przepisami kodeksu wykroczeń i ustawy o kierujących pojazdami (grzywny i punkty karne). W dodatku nie dotyczy ona byłych pracowników – mówi Maciej Wroński, prezes TiLP, wskazując, że ewentualne roszczenie regresowe wobec kierowców jest utrudnione. Pracownik musi bowiem wyrazić zgodę na potrącanie z wynagrodzenia kwot z tytułu kar.


Pozostało jeszcze 29% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • cd(2015-05-06 18:43) Zgłoś naruszenie 00

    Już samym tworzeniem takiego pseudo-prawa popełnia się przestępstwo nieprzestrzegania praw konstytucyjnych. Ponadto nie powinno dopuszczać się do udziału w tworzeniu prawa osób już karanych a którzy są posłami i prawnikami. RADARY USTAWIANE BEZMYŚLNIE SĄ PRZYCZYNĄ BARDZO WIELU CIĘŻKICH WYPADKÓW DROGOWYCH W TYM ŚMIERTELNYCH TO SAMO DOTYCZY STREF POMIARU PRĘDKOŚCI. TO JEST POWOLNE TWORZENIE GUŁAGU Z POLSKI.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie