W przyszłym tygodniu będzie komunikat dotyczący ostatecznych korekt cenowych biletów PKP - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu był pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia, kiedy możemy spodziewać się obniżki cen biletów kolejowych. "Ogłoszenie dotyczące ostatecznych korekt cenowych myślę, że będzie w przyszłym tygodniu. W tym tygodniu są jeszcze spotkania robocze w tym zakresie, dlatego w przyszłym tygodniu będzie komunikat, który finalizuje ten temat" - powiedział Müller.

Pytany, czy ceny biletów powrócą do poziomu sprzed ostatnich podwyżek odparł, że jest to daleko idące. "Czekamy. Premier postawił zadanie daleko idące. Zobaczymy jakie są możliwości" - dodał rzecznik rządu.

Jak dodał, rząd nie rozważa wprowadzenia zerowego VAT-u na bilety PKP. "Myślę, że w przyszłym tygodniu będzie zakomunikowane, o jakim poziomie cen mówimy" - podkreślił Müller.

Od 11 stycznia obowiązuje nowy cennik biletów PKP. Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosły średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Podwyżkę cen biletów uzasadniono wzrostem cen prądu.

W zeszły wtorek premier Morawiecki zapowiedział, że ws. cen biletów kolejowych w najbliższych dniach będzie rozmawiał z kierownictwem Ministerstwa Infrastruktury. W poniedziałek premier zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni rząd chce doprowadzić do tego, aby nastąpił powrót do niskich, wcześniejszych cen biletów na kolejach.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ par/