Kolej otrzymała ponad 80 nowoczesnych wagonów odpowiadających m.in. potrzebom osób z niepełnosprawnościami i opiekujących się dziećmi - poinformował w środę minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zapowiedział, że kolej czeka na następne pociągi, więc nie zabraknie pracy dla firm je produkujących i remontujących.

"Wiele mówiliśmy na temat strategii, planów związanych z taborem kolejowym, strategii taborowej. Mówiliśmy o tym, że rząd wspiera przewoźników, a szczególnie PKP Intercity w przebudowie taboru, w nabyciu nowych pociągów, nowych wagonów, a dzisiaj możemy powiedzieć: oto jeden z efektów (...) - to nowe wagony kolejowe i to niebagatelna ilość, (...) w tej transzy to jest ponad 80 nowoczesnych wagonów, które spełniają wszystkie warunki, jakim powinien odpowiadać wagon kolejowy XXI wieku" - powiedział w środę podczas konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Wskazał, że "wagony odpowiadają na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, osób opiekujących się dziećmi (..), ale także osób starszych. Tutaj wszystkie potrzeby, albo, co najmniej lwia część potrzeb została uwzględniona w budowie projektowaniu i wykonaniu tych wagonów" - zaznaczył Adamczyk.

"Czekamy na kolejne wagony, na kolejne pociągi, na kolejne wyremontowane wagony. To jest także zabezpieczenie dla przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, remontami i modernizacją taboru kolejowego. W imieniu rządu (...) możemy zagwarantować, że pracy jest i będzie bardzo dużo nie tylko w tym roku, ale przez lata następne" - zapewnił Adamczyk.

Zwrócił też uwagę, że ilość tego taboru kolejowego, nowoczesnych pociągów ma również wpływ na regularność połączeń kolejowych.

"Zmieniamy polską kolej od 2015 r. Staramy się zniwelować zaniedbania powstałe przed 2015 r., przez co najmniej kilkanaście lat poprzednich rządów" - stwierdził minister, dodając, że są to także działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa i dostępności szlaków kolejowych w Polsce.

"To budowane modernizowane i przebudowywane nowe linie kolejowe w Polsce. To ponad 850 dworców przystanków, stacji kolejowych, które w przeciągu 7 lat oddaliśmy do użytku polskim przewoźnikom, a przez nich pasażerom i mamy już widoczny efekt: rekordy ilości przewożonych pasażerów - 340 mln przewiezionych pasażerów w 2022 r. Samo tylko Intercity - prawie 60 mln pasażerów" - poinformował Adamczyk.

Podkreślił, że "to jest konkurencyjna oferta do transportu samochodowego". (PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ mmu/