statystyki

Inspekcja drogowa może skontrolować każdego kierowcę

autor: Renata Żaczek18.11.2014, 20:00
Inspekcja Transportu Drogowego może już sprawdzać wszystkie rodzaje samochodów.

Inspekcja Transportu Drogowego może już sprawdzać wszystkie rodzaje samochodów.źródło: ShutterStock

Podczas jazdy samochodem korzystałam z systemu Yanosik. Tą drogą otrzymałam ostrzeżenie o kontroli prowadzonej przez inspektorów transportu drogowego. Zdziwiłam się, bo sądziłam, że w ich kompetencjach leży wyłącznie kontrolowanie samochodów ciężarowych. Czy mogą zatrzymywać auta osobowe, a jeśli tak, to co mają prawo sprawdzać i za co mogą mnie ukarać – pyta pani Martyna.

Inspekcja Transportu Drogowego może już sprawdzać wszystkie rodzaje samochodów. Celem działalności ITD była i jest m.in. poprawa bezpieczeństwa na drogach i zapobieganie ich degradacji, eliminacja patologicznych zjawisk oraz przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji w transporcie drogowym. Do końca 2010 r. inspektorzy kontrolowali głównie ruch drogowy dotyczący kierowców autobusów i pojazdów ciężarowych, sprawdzali czas pracy kierowców lub warunki transportu zwierząt. ITD nie miała uprawnień, by zatrzymać samochód osobowy i jego kierowcę. Od 2011 r. zyskała jednak szersze kompetencje. Oprócz wydawania uprawnień (licencji, zezwoleń i zaświadczeń oraz świadectw kierowcy) w międzynarodowym transporcie drogowym, dysponuje sporą władzą w stosunku do kierowców osobówek. Ma teraz prawo ukarać za naruszenie przepisów ruchu drogowego zarejestrowane za pomocą radarów zarówno mobilnych, jak i stacjonarnych, poza tym posiada wiele takich samych uprawnień, jakie ma policja.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie