statystyki

Inspekcja drogowa może skontrolować każdego kierowcę

autor: Renata Żaczek18.11.2014, 20:00
Inspekcja Transportu Drogowego może już sprawdzać wszystkie rodzaje samochodów.

Inspekcja Transportu Drogowego może już sprawdzać wszystkie rodzaje samochodów.źródło: ShutterStock

Podczas jazdy samochodem korzystałam z systemu Yanosik. Tą drogą otrzymałam ostrzeżenie o kontroli prowadzonej przez inspektorów transportu drogowego. Zdziwiłam się, bo sądziłam, że w ich kompetencjach leży wyłącznie kontrolowanie samochodów ciężarowych. Czy mogą zatrzymywać auta osobowe, a jeśli tak, to co mają prawo sprawdzać i za co mogą mnie ukarać – pyta pani Martyna.

Inspekcja Transportu Drogowego może już sprawdzać wszystkie rodzaje samochodów. Celem działalności ITD była i jest m.in. poprawa bezpieczeństwa na drogach i zapobieganie ich degradacji, eliminacja patologicznych zjawisk oraz przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji w transporcie drogowym. Do końca 2010 r. inspektorzy kontrolowali głównie ruch drogowy dotyczący kierowców autobusów i pojazdów ciężarowych, sprawdzali czas pracy kierowców lub warunki transportu zwierząt. ITD nie miała uprawnień, by zatrzymać samochód osobowy i jego kierowcę. Od 2011 r. zyskała jednak szersze kompetencje. Oprócz wydawania uprawnień (licencji, zezwoleń i zaświadczeń oraz świadectw kierowcy) w międzynarodowym transporcie drogowym, dysponuje sporą władzą w stosunku do kierowców osobówek. Ma teraz prawo ukarać za naruszenie przepisów ruchu drogowego zarejestrowane za pomocą radarów zarówno mobilnych, jak i stacjonarnych, poza tym posiada wiele takich samych uprawnień, jakie ma policja.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie