W odróżnieniu od aplikacji e-TOLL, która wymaga rejestracji w systemie i nalicza opłaty za przejechane kilometry według wskazań nawigacji satelitarnej, nowa aplikacja e-TOLL PL BILET nie wymaga rejestracji ani przesyłania danych geolokalizacyjnych, ale umożliwia po prostu wykupienie biletu na wskazany odcinek trasy. E-Bilet jest ważny przez 48 godzin od deklarowanej daty i godziny rozpoczęcia podróży. Dla osób wykluczonych cyfrowo istnieje możliwość wykupienia takiego biletu w formie papierowej. Jednak nie będzie można go kupić na bramkach wjazdowych na płatny odcinek, lecz na przyautostradowych stacjach Orlenu.
Od 1 grudnia papierowy bilet będzie dostępny w 100 punktach Orlenu, a od 9 grudnia także na 20 stacjach Lotosu. Żadne inne stacje na razie nie przystąpiły do współpracy z Krajową Administracją Skarbową, która zresztą nie wyposażyła na czas miejsc obsługi podróżnych w biletomaty. Przetarg na ich dostawę i obsługę został unieważniony, a nowy ruszy dopiero w przyszłym roku.
Przejeżdżając bez opłaty, kierowca naraża się na mandat w wysokości 500 zł, który może zostać nałożony podczas kontroli bezpośrednio na autostradzie. W przypadku wykrycia przejazdu bez opłaty za pomocą kontroli stacjonarnej (na podstawie zapisu z kamer filmujących tablice rejestracyjne) kara w wysokości 500 zł zostanie nałożona nie na kierującego, lecz na właściciela pojazdu. Istnieje jednak szansa uniknięcia sankcji – wystarczy zakupić w ciągu trzech dni od przejazdu bilet autostradowy na dany odcinek z datą wsteczną.
Dla osób korzystających z aplikacji e-TOLL także utworzono możliwość uzupełnienia zaległej opłaty (np. w przypadku awarii urządzenia GPS) za pomocą funkcji „uzupełnij przejazd”.