Transport spożywczy pełni niezwykle ważną rolę w strukturze przewozów ładunków, stanowiąc w 2020r., jak podaje Główny Urząd Statystyczny, ponad 10% wszystkich przewożonych towarów (dotyczy zarówno transportu kolejowego, samochodowego, jak i wodnego śródlądowego).
Jedną z gałęzi produktów spożywczych są produkty spożywcze płynne. To wszelkiego rodzaju oleje, octy, ale też woda, produkty mleczne, napoje i soki. To również płynne produkty, na których sektor spożywczy w dużej mierze bazuje i które są niezbędne przy produkcji finalnych towarów, typu glukoza, a nawet płynna czekolada.
Przewóz płynnych produktów spożywczych to wyzwanie, wymagające odpowiednio przystosowanych pojazdów, specjalistycznej wiedzy, a także profesjonalizmu i ogromnego zaangażowania. Tymi właśnie cechami określić można firmę Krotrans Logistics, która specjalizuje się w transporcie płynnych produktów spożywczych cysternami, a także transporcie plandekowym i chłodniczym, na terenie całej Europy.
Reklama
Początki firmy sięgają 2012 roku i kilku specjalistycznych pojazdów. Obecnie flota, którą dysponuje Krotrans, to ponad 250 najnowocześniejszych cystern posiadających unikalną konfigurację i spełniających najwyższe wymagania klientów w całej Europie, a także 100 pojazdów plandekowych i chłodni.
Do grona klientów firmy należą zarówno globalne koncerny z sektora spożywczego, jak i mniejsze i średnie firmy działające w tej branży, powierzając w ręce Krotrans Logistics przeróżne produkty. Przewożone są m.in. soki i koncentraty owocowe, produkty czekoladowe, produkty mleczne, oleje roślinne, napoje alkoholowe i wiele innych, których nie sposób wymienić, ale większość z nich znamy z półek okolicznych sklepów. Wiele z tych produktów cechują bardzo wysokie wymagania transportu związane np. z temperaturą, bezpieczeństwem mikrobiologicznym, czy koszernością. Wyposażenie cystern Krotrans Logistics oraz wykwalifikowany personel są gwarancją, że towar w sposób bezpieczny i terminowy dotrze zawsze w odpowiednim stanie do finalnych odbiorców.

Reklama
Sam proces realizacji zlecenia rozpoczyna się wraz z jego pozyskaniem, a kończy w momencie wpływu środków na konto firmy.
W momencie otrzymania zlecenia, w pierwszej kolejności, dział planowania sprawdza wymagania zleceniodawcy i dopasowuje do nich odpowiednią cysternę, spełniającą wszystkie aspekty techniczne wskazane przez klienta.
Planowanie 250 cystern to niełatwe zadanie, biorąc pod uwagę fakt, że przewozy realizowane przez Krotrans Logistics obejmują zarówno obszar Polski, jak i Unii Europejskiej i niejednokrotnie realizowane są z jej jednego końca na drugi.
W codziennej pracy firmę wspierają zaawansowane narzędzia IT. Używane oprogramowanie, połączone bezpośrednio z platformami klientów, znacznie usprawnia przepływ informacji i powoduje, że zlecenia trafiają bezpośrednio do systemu obsługi transportu.
foto: materiały prasowe
Od momentu umieszczenia zlecenia w systemie i zaplanowania przejazdu, kierowca wybranego zestawu (ciągnik i cysterna), trafia pod opiekę jednego z dyspozytorów, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, służy pomocą i radą podczas obsługi całego transportu. Ponadto w przypadku jakichkolwiek problemów technicznych, kierowca i pojazd są pod opieką specjalistów z działu technicznego, którzy reagują na wszelkie zakłócenia i nieprawidłowości.
Podstawiona na załadunek cysterna jest każdorazowo myta na jednej z certyfikowanych myjni, zgodnie z procedurami wyznaczonymi przez zleceniodawcę.
Po skończonym załadunku kierowca odbiera dokumenty transportowe i upewniwszy się, że wszystkie procedury bezpieczeństwa zostały zachowane, a ładunek jest odpowiednio zabezpieczony, rusza w drogę.
Na tym etapie realizacji zamówienia niezwykle ważne jest utrzymywanie odpowiednich warunków przewożonych towarów. Jest to możliwe dzięki specjalistycznemu wyposażeniu cystern.
Naczepy Krotrans Logistics wyposażone są w system ogrzewania, pozwalający utrzymywać temperaturę produktu. Obejmuje on ogrzewanie cysterny, rur rozładunkowych, a także pompy załadunkowo-rozładunkowej. Każda z cystern wyposażona jest w filtr sterylny, mający na celu ochronę bakteriologiczną i mikrobiologiczną, a także komplet złączek i przejściówek umożliwiających podłączenie się do instalacji załadunkowo-rozładunkowej klienta.
Kierowcy, współpracujący z Krotrans Logistics, są przeszkoleni w zakresie kontroli temperatury i warunków przewożonego produktu, a także na wypadek wystąpienia niepożądanych okoliczności. Jakiekolwiek odchylenia i nieprawidłowości są natychmiastowo zgłaszane do dyspozytora i korygowane.
Dzięki wyposażeniu pojazdów w lokalizator GPS, każdy transport jest całodobowo monitorowany przez dyspozytora oraz pracowników działu obsługi klienta, którzy to na bieżąco informują klienta o statusie jego zlecenia.
Przewóz kończy się rozładunkiem towaru u klienta i odebraniem przez kierowcę podpisanych dokumentów transportowych. Kierowcy jeżdżący pod logiem Krotrans Logistics korzystają na co dzień z aplikacji mobilnej, dzięki której informacje oraz dokumentacja transportowa trafiają bezpośrednio do wewnętrznego systemu firmy zapewniając pełną komunikację w czasie rzeczywistym. Wdrożone rozwiązania pozwalają na automatyzację wielu procesów, lepsze wykorzystanie posiadanych zasobów, a co za tym idzie ograniczają zużycie paliwa, energii i pozwalają zminimalizować liczbę dokumentów w wersji papierowej. To wkład firmy w troskę o środowisko naturalne.
Sam rozładunek produktu jest możliwy dzięki pompie elektrycznej umieszczonej w skrzyni rozładunkowej lub kompresora znajdującego się w ciągniku siodłowym.
Wszystkie cysterny Krotrans Logistics są obsługiwane z poziomu ziemi co sprawia, że kierowca nie musi wchodzić na górę cysterny, tylko steruje załadunkiem/rozładunkiem z dołu. Zwiększa to znacznie bezpieczeństwo pracy kierowcy.
Kolejny etap realizacji zlecenia należy już do działu administracji, którego pracownicy dbają o prawidłowy obieg dokumentów i rozliczenie się zarówno z podwykonawcami, jak i z klientem.
Każda z cystern na bieżąco podlega regularnym badaniom stanu technicznego oraz nadzorowi technicznemu TDT, co umożliwia jej bezawaryjną i bezpieczną eksploatację, a zleceniodawcom daje gwarancję bezpieczeństwa i jakości przewożonych produktów.
Jak można zauważyć, transport płynnych produktów spożywczych jest bardzo wymagający i niezwykle specjalistyczny, dlatego tak ważne jest, by uczestniczące w nim elementy były niezawodne, elastyczne i gotowe sprostać wszelkim wyzwaniom, w odpowiedzi na oczekiwania klienta. Firma Krotrans Logistics dzięki doświadczeniu i ambicji zarządu oraz swoich pracowników codziennie udowadnia, że spełnia wszystkie te warunki, a na przestrzeni lat stała się niezbędnym ogniwem tego łańcucha dostaw.
W przyszłym roku firma obchodzić będzie swoje dziesięciolecie. Jest to okazja do podsumowań i snucia planów na kolejne lata. A te są niezmienne od początków działalności Krotrans Logistics – budowanie pozycji w czołówce firm branży przewozu płynnych produktów spożywczych, dbanie o obecnych i ciągłe pozyskiwanie nowych klientów, a także rozwijanie współpracy z przewoźnikami i pozostałymi partnerami biznesowymi.