Rzecznik MŚP Adam Abramowicz zwrócił się do Krajowej Administracji Skarbowej o przedłużenie okresu przejściowego w działaniach systemu viaTOLL oraz e-TOLL, by pomóc branży transportowej i przewozów pasażerskich - poinformowało w czwartek Biuro Rzecznika.

Jak podano, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz w stanowisku skierowanym do Sekretarza Stanu Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Magdaleny Rzeczkowskiej zwrócił się z prośbą o przedłużenie okresu przejściowego w zakresie równoczesnego działania systemu viaTOLL oraz e-TOLL.

Chodzi o to - wyjaśnił Rzecznik - że 30 września 2021 r. wygasa możliwość jednoczesnego korzystania z dotychczasowego systemu viaTOLL oraz nowego systemu-e-TOLL. Od 1 października 2021 r. przewoźnicy będą mogli korzystać wyłącznie z systemu e-TOLL.

Adam Abramowicz w skierowanym do Sekretarza Stanu Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Magdaleny Rzeczkowskiej piśmie z 29 września 2021 r. zwrócił się z prośbą o przedłużenie okresu przejściowego w zakresie równoczesnego działania systemu viaTOLL oraz e-TOLL.

Rzecznik wskazał w piśmie do szefowej KAS, że przedsiębiorcy branży transportowej i przewozów pasażerskich skarżą się na działalność systemu e-TOLL: m.in. jego powolność czy brak funkcjonalności, które zawierał poprzedni system.

Zdaniem Rzecznika MŚP przedłużenie terminu rejestracji w systemie e-TOLL pozwoli nie tylko na płynną migrację danych wielu użytkowników z dotychczasowego systemu viaTOLL, ale także zapewni służbom informatycznym Krajowej Administracji Skarbowej więcej czasu na dostosowanie systemu e-TOLL do potrzeb przewoźników.

Rzecznik proponuje, by dotychczasowy okres przejściowy został przedłużony lub odstąpiono od karania, w początkowym okresie docelowego działania systemu e-TOLL, tj. od 1 października br., przewoźników, którzy nie zdążyli zarejestrować się w nowym systemie płatności opłat drogowych lub z powodów technicznych nie mogli z niego skorzystać.