Będą myć, szorować i porządkować. Kolejarze mają nowy pomysł na poprawę czystości w pociągach. Ruszył właśnie pilotażowy program o nazwie "sprzątanie w biegu". Na razie jest on testowany na trzech trasach: Katowice - Trójmiasto, Warszawa - Szczecin oraz Lublin - Szczecin. Jak tłumaczy rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska, ekipy sprzątające będą dbać o czystość w czasie kursu pociągu.

Lotna ekipa składa się z dwóch osób. Wsiadają one na dworcu do pociągu i już w czasie jazdy rozpoczynają sprzątanie. Na pierwszy ogień idą toalety i sanitariaty. Uzupełniany jest papier toaletowy oraz mydło. Potem sprzątający biorą się za czyszczenie i odświeżanie korytarzy. Do ich obowiązków należy też opróżnianie śmietniczek.

Pilotażowy program potrwa półtora miesiąca. Jeśli się sprawdzi, lotne ekipy sprzątające wejdą do pociągów na stałe. Przewoźnik nie zdecydował jednak na jakich połączeniach. Jest szansa, że będą one jeździć na dłuższych odcinkach, w pociągach, które pokonują długie trasy. Być może też ekipy będą pracować na krótszych trasach.
W tym roku PKP Intercity wyda na czyszczenie pociągów prawie 50 milionów złotych.