"Debiut giełdowy PKP Cargo planujemy na 30 października. Z naszego wniosku do KNF wynika, że cena dla inwestorów indywidualnych wyniesie 74 zł" - powiedział Karnowski na konferencji prasowej.

Prezes dodał, że w kolejce czekają kolejne spółki z Grupy. Karnowski liczy na szybki debiut PKP Telecom, gdzie jeszcze trwają prace restrukturyzacyjne, oraz PKP Energetyka.

"Następne w kolejności jest PKP Intercity, ale debiut tej spółki nastąpi za kilkanaście miesięcy, gdy do naszej oferty zostaną włączone Pendolino. To znacząco podniesie wartość spółki" - dodał Karnowski.

Natomiast prezes PKP Cargo, Łukasz Boroń zapewnił, że po upublicznieniu spółki będzie ona nadal kontynuować obecną strategię. Dotyczy to zarówno dalszej restrukturyzacji, utrzymania pozycji lidera w Polsce, jak i dalszego rozwoju.

"Chcemy rozwijać się w Polsce oraz za granicą. Podtrzymujemy, że jesteśmy zainteresowani akwizycjami" - podsumował Boroń.

W opublikowanym we wtorek prospekcie emisyjnym zapisano, że cena maksymalna zostanie opublikowana jeszcze dzisiaj, natomiast ostateczna cena emisyjna ma zostać opublikowana 22 października, po zakończeniu road-show.

W dniach 9-21 października odbędą się zapisy inwestorów indywidualnych. Na 22 października zaplanowano ustalenie ostatecznej liczby akcji oferowanych, ceny akcji oferowanych oraz liczby akcji oferowanych w poszczególnych transzach. Przyjmowanie zapisów inwestorów instytucjonalnych odbędzie się w dniach 23-25 października. Przydział akcji przewidywany jest na 28 października, a pierwszy dzień notowania akcji oraz PDA na GPW - na 31 października, podano w prospekcie.

Obecnie do PKP S.A. (akcjonariusz sprzedający) należy 100% kapitału zakładowego PKP Cargo. Po zakończeniu oferty (po uwzględnieniu rozwodnienia wynikającego z emisji akcji dla pracowników, zgodnie z podpisanym Paktem gwarancji pracowniczych), PKP S.A. pozostanie większościowym akcjonariuszem z udziałem powyżej 50%.