GDDKIA wezwała firmę Alpine Bau do kontynuacji prac na obu realizowanych przez spółkę kontraktach: budowie DK16 (odcinek Biskupiec-Borki Wielkie) i S5 Poznań-Wrocław, odc. Kaczkowo-Korzeńsko, zgodnie z terminami kontraktowymi. Do inwestora nie wpłynęła bowiem żadna oficjalna informacja o wycofaniu się spółki Alpine z realizacji drogowych kontraktów w Polsce po tym, jak wiedeńska centrala spółki Alpine złożyła wniosek o upadłość. Bardzo trudna sytuacja finansowa spółki była jednak znana od dawna, dlatego też GDDKiA jest przygotowana na każdy scenariusz, tak by jak najsprawniej dokończyć oba kontrakty - czytamy w komunikacie.
Jesteśmy także gotowi do zabezpieczenia płatności dla podwykonawców Alpine, którzy rzetelnie wykonali prace na kontraktach. GDDKIA ma bowiem opracowane stosowne procedury w przypadku kiedy nierzetelny wykonawca przestaje regulować swoje zobowiązania wobec podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów. Żaden podmiot, który wykonywał roboty budowlane i świadczył usługi na rzecz danego kontraktu zgodnie z umową, nie będzie pozostawiony sam sobie - czytamy dalej.
W przypadku zaakceptowanych podwykonawców robót procedurę tę określa ustawa Kodeks Cywilny. W takich sytuacjach, w przypadku braku uregulowania zobowiązań przez wykonawcę, zamawiający ma obowiązek uregulowania tych płatności na rzecz podwykonawcy na zasadach solidarnej odpowiedzialności. Wówczas GDDKIA przysługuje regres w stosunku do wykonawcy.
W przypadku usługodawców i dostawców kwestię te reguluje ustawa z 28 czerwca 2012 roku, która ściśle określa procedurę wypłat na rzecz usługodawców i dostawców. Podmioty te zobowiązane są dostarczyć zamawiającemu dokumenty określone w tej ustawie (wezwanie do zapłaty, niezapłacone przez wykonawcę faktury).