Rozmowy Polski z Komisją Europejską o odblokowaniu unijnych funduszy na polskie drogi rozpoczęte. W Brukseli spotkali się ministrowie - rozwoju regionalnego i transportu z komisarzem odpowiedzialnym za politykę regionalną.

Polscy ministrowie mają przekonywać Komisję do odblokowania trzech i pół miliarda złotych. Bruksela wstrzymała wypłatę pieniędzy po otrzymaniu informacji o zmowie cenowej przy kontraktach na budowę dróg.

Przed spotkaniem Elżbieta Bieńkowska i Sławomir Nowak nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami. Na pytanie co przywieźli do Brukseli, minister rozwoju regionalnego odpowiedziała tylko - „Argumenty”.

To mają być argumenty pokazujące, że decyzja Komisja o wstrzymaniu funduszy była bezprawna i że unijni urzędnicy popełnili błąd. Ministrowie mają też udowodnić, że w Polsce działa system kontroli wydawania unijnych funduszy. Komisja tymczasem mówi, że zanim odblokuje pieniądze musi mieć wyniki szczegółowego audytu projektów drogowych i gwarancje ściślejsze kontroli zamówień publicznych.