Powstanie i upadłość OLT Express, uruchomienie dwóch nowych lotnisk, pierwszy Dreamliner w barwach PLL LOT, zmiany personalne w LOT i spółkach kolejowych oraz kłopoty firm budujących autostrady - to najważniejsze wydarzenia 2012 r. w infrastrukturze i transporcie.

STYCZEŃ

04.01. - Premier Donald Tusk odwołał Krzysztofa Jaroszyńskiego ze stanowiska prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

05.01 - Ministerstwo transportu poinformowało, że chce, aby nowy system zdawania na prawo jazdy zaczął obowiązywać od stycznia 2013 r., a nie od połowy lutego 2012 r. Minister Sławomir Nowak zapowiedział, że resort wystąpi do Sejmu o przedłużenie vacatio legis ustawy o kierujących pojazdami do stycznia 2013 r.

10.01 - Podpisano umowę zakładającą, że samorząd województwa mazowieckiego wykupi obligacje Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, jeśli spółka nie będzie miała na to pieniędzy. Podpisanie umowy oznaczało domknięcie finansowania budowy lotniska w Modlinie.

31.01. - Firma Boegl a Krysl przejęła część robót wykonywanych dotychczas przez Dolnośląskie Surowce Skalne przy budowie odcinka C autostrady A2. Zarząd Boegl a Krysl zapewnił, że prace na budowie będą przebiegać zgodnie z terminami.

31.01. - Zakończyła się budowa terminalu na lotnisku w Jasionce (Podkarpackie). Inwestycja kosztowała prawie 100 mln zł.

LUTY

01.02. - Polska sprzeciwia się przekazywaniu do nowego unijnego instrumentu "Łącząc Europę" (CEF) 10 mld euro z Funduszu Spójności - powiedziała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Jej zdaniem utrudni to dostęp do unijnych pieniędzy m.in. na drogi.

09.02. - Kluczowe odcinki autostrad A1 i A4 nie będą gotowe na Euro 2012 - przypomniał minister transportu Sławomir Nowak. Minister wyraził ubolewanie z tego powodu i zapewnił, że resort dokłada wszelkich starań, by A2 była przejezdna na mistrzostwa.

17.02. - Premier Donald Tusk odwołał prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Grzegorza Kruszyńskiego.

21.02. - Rząd przyjął projekt ustawy o tzw. przejezdności. Zakładał on, że nawet nieukończone odcinki dróg krajowych i autostrad mogą być przed Euro 2012 otwarte dla ruchu, a decyzja o pozwoleniu na użytkowanie takiej drogi będzie wydawana warunkowo, na określony czas.

23.02. - Pragma Inkaso złożyła w sądzie wniosek o upadłość likwidacyjną Dolnośląskich Surowców Skalnych, spółki budującej jeden z odcinków autostrady A2 Stryków-Konotopa.

24.02. - Nie ma ryzyka upadłości spółki DSS - zapewnił minister transportu Sławomir Nowak. Dodał, że płynność tej firmy jest sprawdzana na bieżąco.

24.02. - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zażądała od firm budujących autostrady przedstawienia programów naprawienia pojawiających się na budowanych odcinkach autostrad szczelin. Problem dotyczył autostrad A1, A2 i A4.

MARZEC

01.03. - Minister transportu Sławomir Nowak przekazał kompetencje nadzoru nad budowaniem dróg i nadzoru nad Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad wiceministrowi Tadeuszowi Jarmuziewiczowi. Wcześniej zajmował się tym wiceminister Radosław Stępień.

03.03. - W zderzeniu dwóch pociągów w pobliżu Szczekocin koło Zawiercia zginęło 16 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Na dwutorowym szlaku Starzyny-Kozłów pociąg Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa Wschodnia - Kraków Główny, po zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej, zderzył się z jadącym z przeciwka pociągiem TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wschodniej.

15.03. - Bezpieczeństwo, również to na kolei, to jeden z priorytetów zarówno resortu transportu, jak i całego rządu Donalda Tuska - zapewnił w Sejmie podczas debaty o stanie bezpieczeństwa w transporcie minister Sławomir Nowak.

19.03. - 95 proc. załogi LOT Aircraft Maintenance Services, spółki, która serwisowała m.in. samoloty PLL LOT, przystąpiło do strajku.

20.03. - Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała, że kupiła spółkę LOT Aircraft Maintenance Services.

29.03. - Komisarz UE ds. transportu Siim Kallas oznajmił, że nie akceptuje przeniesienia funduszy UE z kolei na drogi, o co wnioskowała Polska.

30.03. - Sejm uchwalił ustawę o tzw. przejezdności, która umożliwia otwarcie dla ruchu przed Euro 2012 nawet nieukończonych odcinków dróg krajowych i autostrad.KWIECIEŃ

01.04. - Rejs z Warszawy do Gdańska zainaugurował działalność nowej polskiej linii lotniczej OLT Express. Przewoźnik miał na początek obsługiwać 24 połączenia do 9 polskich miast, czyli Gdańska, Wrocławia, Poznania, Szczecina, Warszawy, Rzeszowa, Krakowa, Katowic i Łodzi.

05.04. - Jakub Karnowski został prezesem PKP SA i szefem Grupy PKP. Wiceprezesami PKP SA zostali dotychczasowa prezes Maria Wasiak oraz Piotr Ciżkowicz.

06.04 - Dolnośląskie Surowce Skalne złożyły do Sądu Rejonowego w Warszawie wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu.

06.04. - Pierwsi pasażerowie zostali odprawieni z nowego terminalu zbudowanego w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Dzięki tej inwestycji lotnisko będzie mogło obsłużyć rocznie pięć milionów pasażerów, dwa razy więcej niż wcześniej.

06.04. - Paweł Szaciłło został nowym dyrektorem Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT). Wcześniej CUPT kierowała Anna Siejda.

17.04. - Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość likwidacyjną spółki Dolnośląskie Surowce Skalne. Firma DSS złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu.

17.04. - Otwarto nowy terminal na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce. Obiekt kosztował ponad 102 mln zł.

23.04. - Ministerstwo Skarbu Państwa ogłosiło przetarg na doradcę prywatyzacyjnego Polskich Linii Lotniczych LOT, Eurolot oraz LS Airport Services.

27.04. - Remigiusz Paszkiewicz zastąpił na stanowisku prezesa spółki PKP PLK Zbigniewa Szafrańskiego, którego kadencja upłynęła. Rok 2011 spółka zamknęła ze stratą ok. 600 mln zł.

MAJ

31.05. - Minister transportu Sławomir Nowak przedstawił dziesięciopunktowy pakiet propozycji, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na kolei. Zaproponował m.in. częstsze kontrole pociągów i przeprowadzenie zmian ustawowych.

CZERWIEC

01.06. - Na warszawskie Lotnisko Chopina zaczęły jeździć rozkładowe pociągi. Budowa łącznicy kolejowej ze Służewca trwała ponad dwa lata. To jedna z najważniejszych inwestycji w stolicy związana z organizacją Euro 2012.

01.06. - Turkish Airlines wycofały się z rozmów ws. ewentualnego partnerstwa z PLL LOT. Powodem miały być przepisy unijne. Turcy nie wykluczyli, że możliwy jest powrót do rozmów, o ile UE wprowadzi zmiany w prawie.

06.06. - Na dwa dni przed rozpoczęciem Euro 2012 został udostępniony do ruchu ostatni odcinek autostrady A2 między Strykowem a Konotopą. Z Warszawy można już dojechać autostradą do Berlina. Pierwszy z pięciu odcinków tej drogi oddano 23 maja. Prace wykończeniowe na części autostrady będą trwały jednak jeszcze kilka miesięcy.

13.06. - Sąd Rejonowy w Poznaniu ogłosił upadłość PBG z możliwością zawarcia układu. Tydzień wcześniej zarządy PBG, Hydrobudowy i Aprivii, spółek należących do grupy PBG, podjęły uchwały o złożeniu wniosków o ogłoszenie takiej upadłości. Jako główny powód kłopotów finansowych spółek grupy podano realizowanie kontraktów związanych z budową Stadionu Narodowego i autostrad.

28.06. - Sejm uchwalił ustawę regulującą wypłacanie zaległych wynagrodzeń podwykonawcom pracującym przy budowie autostrad. Zaliczki ma wypłacać GDDKiA, a później Dyrekcja ma odzyskiwać pieniądze od firm, które nie zapłaciły swoim podwykonawcom.LIPIEC

02.07. - Sąd Rejonowy w Warszawie zdecydował o zmianie postępowania upadłościowego Dolnośląskich Surowców Skalnych z likwidacyjnego na układowy.

15.07. - Port Lotniczy Warszawa-Modlin zainaugurował działalność. Koszt inwestycji wyniósł ok. 380 mln zł.

25.07 - GDDKiA zerwała kontrakt z konsorcjum SIAC Construction, PBG, Aprivii i Hydrobudowy na budowę odcinka autostrady A4 między Tarnowem a Dębicą.

27.07 - Spółka lotnicza OLT Express zawiesiła rejsy regularne, a spółka OLT Express Regional z tej samej grupy straciła koncesję i złożyła wniosek o upadłość. Inwestor linii - Amber Gold ogłosił, że wycofuje się z inwestycji w linie OLT Express.

31.07. - Konsorcjum firm Hawe i IT Polpager oraz spółki GTS Poland i Netia zostały wybrane do dalszych negocjacji w sprawie kupna spółki TK Telekom. Oferta firmy Exatel została odrzucona.

31.07. - Zawieszono loty czarterowe OLT Express.

SIERPIEŃ

01.08. - OLT Express Poland z grupy OLT Express złożył wniosek o upadłość, a Urząd Lotnictwa Cywilnego zawiesił koncesję spółki.

03.08. - Ustawa, która umożliwi wypłacanie należności podwykonawcom poszkodowanym przy budowie dróg, została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przepisy weszły w życie.

07.08. - GDDKiA rozpoczęła weryfikację i przyjmowanie wniosków od podwykonawców i usługodawców poszkodowanych przez generalnych wykonawców kontraktów drogowych.

24.08. - Sąd oddalił wniosek OLT Express Poland o ogłoszenie upadłości, bo spółka nie miała środków na pokrycie kosztów postępowania. Ten koszt to ponad 5 mln zł, a majątek spółki wynosił 800 tys. zł.

30.08. - Spółki Grupy PKP poinformowały, że przestaną od 2013 r. wykupywać prawo do zniżek dla swoich emerytowanych pracowników. Emeryci, którzy nadal będą chcieli mieć zniżkę, będą ją mogli sobie wykupić sami. Grupa oszczędzi na tym około 27 mln zł rocznie.

WRZESIEŃ

06.09. - GDDKiA odstąpiła od kontraktów na budowę 65-kilometrowego odcinka A1 w województwie kujawsko-pomorskim z Czerniewic do Kowala.

12.09. - Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ ogłosił upadłość firmy OLT Express Regional i wezwał wierzycieli tych linii lotniczych do zgłoszenia wierzytelności w terminie trzech miesięcy.

13.09. - Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi - Północ postanowił o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu spółki PNI, zaangażowanej w liczne remonty linii kolejowych.

18.09. - GDDKiA rozpoczęła wypłaty zaliczek dla przedsiębiorców poszkodowanych przy budowie dróg i autostrad. Jako pierwsi zawiadomienia o przyznaniu pieniędzy otrzymali podwykonawcy upadłej firmy Poldim, która budowała jeden z odcinków autostrady A4 w Małopolsce.

28.09. - GDDKiA ogłosiła przetarg na dokończenie prac na trzech odcinkach autostrady A1 w województwie kujawsko-pomorskim. Prace na budowie mają ruszyć na wiosnę przyszłego roku. Dzięki temu A1 od Gdańska do Łodzi ma być przejezdna do końca 2013 r.PAŹDZIERNIK

03.10. - PKP SA zarekomendowały, by prywatyzacja PKP Cargo została przeprowadzona przez giełdę, a nie z udziałem inwestora, jak wcześniej planowano. Rekomendacja trafiła do resortu transportu.

16.10. - Piotr Ołowski został powołany na nowego prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jednocześnie, w wyniku kontroli w ULC, stanowiska stracili wiceprezes ULC Zbigniew Mączka, a także czterej inni urzędnicy.

18.10. - Kilkuset związkowców protestowało przed siedzibą PKP SA w Warszawie, przeciw zmianom w ulgach przejazdowych dla emerytów i rencistów kolejowych, które mają wejść w życie od początku 2013 r.

29.10. - Podróżni mogą korzystać z nowego dworca kolejowego w Katowicach. Obiekt, oddany do użytku po blisko 2 latach budowy, jest częścią powstającego w centrum miasta kompleksu handlowo-usługowego, który będzie gotowy w 2013 r.

LISTOPAD

13.11. - Kierowcy mogą jeździć autostradą A1 na odcinku Stryków - Kowal. Prawie 85-kilometrowy odcinek A1 z Łodzi do Kowala pozwoli kierowcom pokonać ten dystans w około 40 minut.

15.11. - Pierwszy Boeing 787 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT wylądował na warszawskim Lotnisku Chopina. Przewoźnik stał się pierwszą w Europie linią lotniczą, która ma w swojej flocie tego typu maszynę.

19.11. - Zarząd PKP SA poinformował, że rozważane jest wyłączenie z eksploatacji nawet 3 tys. kilometrów linii kolejowych. Ma to być sposób na zrównoważenie finansów zarządzającej torami spółki PKP PLK.

21.11. - Zakończyły się testy systemu sterowania ruchem kolejowym, który pozwoli pociągom osiągać na Centralnej Magistrali Kolejowej prędkość 200 km/godz. Kolejarze ocenili, że testy wypadły pomyślnie.

29.11. - Kierowcy mogą korzystać z 57-kilometrowego odcinka A4 między Szarowem a Tarnowem w Małopolsce.

30.11. - GDDKiA ogłosiła przetarg na dokończenie budowy odcinka autostrady A4 od węzła Krzyż k. Tarnowa do węzła Dębica Pustynia.

30.11. - Przygraniczny odcinek autostrady A1 Świerklany-Gorzyczki otwarto dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Przejazd jest możliwy z ok. 10-kilometrowym objazdem nadal budowanego mostu w Mszanie.

GRUDZIEŃ

09.12. - W całym kraju wprowadzono nowy rozkład jazdy pociągów.

10.12. - Pierwszy dzień powszedni z nowym rozkładem jazdy pociągów i początek dużych problemów Kolei Śląskich. Od tego dnia codziennie jest odwoływanych po kilkadziesiąt pociągów, inne się spóźniają, a pasażerowie skarżą się na brak informacji.

11.12. - Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że PLL LOT wystąpiły do ministra skarbu o przyznanie pomocy w wysokości 400 mln zł w pierwszej transzy. Resort zadeklarował, że przygotowuje się do udzielenia spółce pomocy publicznej. W porozumieniu z ministerstwem skarbu LOT przygotowuje plan restrukturyzacji.

12.12. - Prezes Kolei Śląskich Marek Worach stracił stanowisko. Ma to związek m.in. z fatalną organizacją kolejowych przewozów w woj. śląskim.

13.12. - Marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz (PO) zrezygnował ze stanowiska z powodu chaosu na kolei, jaki zapanował po przejęciu obsługi połączeń przez spółkę Koleje Śląskie.

13.12 - W prasie ukazało się ogłoszenie zapraszające potencjalnych inwestorów do złożenia oferty na nabycie akcji Polskich Kolei Linowych (PKL). Właścicielem 100 proc. akcji PKL jest spółka PKP SA. Prywatyzacja PKL budzi wiele kontrowersji.

13.12. - Rada nadzorcza PLL LOT odwołała prezesa spółki Marcina Piróga i powołała p.o. prezesa Zbigniewa Mazura. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział dzień wcześniej, że to prezes spółki ponosi odpowiedzialność za jej trudną sytuację.

17.12. - Otwarto Port Lotniczy Lublin, wybudowany w podlubelskim Świdniku. Inwestycja pochłonęła 400 mln zł.

18.12. - Rada nadzorcza PLL LOT podjęła uchwałę o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa spółki oraz na stanowisko członka zarządu spółki ds. handlowych. Komisja Europejska poinformowała, że otrzymała wniosek dotyczący udzielenia spółce pomocy publicznej i bada, czy taka pomoc będzie dopuszczalna.

19.12. - Kolejowe związki zawodowe poinformowały, że 95 proc. pracowników kolei jest gotowych strajkować w obronie ulg przejazdowych dla emerytów kolejowych. Związkowcy dali zarządom kolejowych spółek czas do 28 grudnia na podjęcie rozmów.