W przyszłym tygodniu litr benzyny bezołowiowej 95 powinien kosztować ok. 5,40-5,51 zł, taka sama ilość oleju napędowego ok. 5,46-5,59 zł, a autogazu - 2,70-2,79 zł - prognozują analitycy e-petrol.pl. Oznacza to, że tankowanie będzie nieco tańsze niż obecnie.

Jak poinformował w piątkowym komunikacie BM Reflex, benzyna Eurosuper 95 kosztuje na stacjach średnio 5,50 zł, czyli o 3 grosze na litrze mniej, niż przed tygodniem i aż 39 gr mniej niż w kwietniu tego roku, kiedy ceny osiągnęły rekordowo wysoki poziom. "Na pojedynczych stacjach ceny benzyny Eurosuper 95 spadły do najniższych poziomów od początku tego roku. Możemy ją kupić już po 5 zł 30 groszy" - czytamy w komunikacie Reflex.

Ceny oleju napędowego w mijającym tygodniu spadły do średniego poziomu 5,58 zł za litr. "Tym samym cena diesla spadła do poziomu najniższego od lipca tego roku i jednocześnie jest niższa od rekordu, jaki padł na stacjach w styczniu br., o 23 grosze na litrze" - poinformował Reflex.

W tym tygodniu spadły również ceny w rafineriach. Jak poinformowali analitycy e-petrol.pl, nie jest to jednak znacząca różnica. Benzyna 95 potaniała o ok. 20 zł i kosztuje 4151,10 zł za m sześc. W tym samym czasie cena diesla spadła o ok. 17 zł do średniego poziomu 4249 zł za m sześc.

Według ekspertów e-petrol.pl, jedną z przyczyn dalszych obniżek na stacjach - poza realiami makroekonomicznymi i spadkiem cen hurtowych - mogą w najbliższym czasie być zmiany w prawie, które obniżą wysokość opłaty interchange, czyli kosztów obsługi płatności kartą. "Ta redukcja będzie ważnym impulsem dla stacji, które w związku z poziomem prowizji ponoszą ogromne koszty, co odbija się na cenach. Planowany termin zmiany to I kwartał nowego roku" - poinformował e-petrol.