Komisja Europejska pozywa Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości UE w związku z niewdrożeniem unijnej dyrektywy dotyczącej opłat lotniskowych. KE wnioskuje o dzienną karę dla Polski w wys. ok. 75 tys. euro. Strona polska zapewnia, że pracuje nad zmianą przepisów.

Kara miałaby być płacona od dnia wyroku do czasu wdrożenia.

"Do chwili obecnej Polska nie zastosowała żadnych środków związanych z dyrektywą, którą zobowiązała się wdrożyć, bądź też nie powiadomiła o nich Komisji" - czytamy w środowym komunikacie. Termin wdrożenia dyrektywy upłynął 15 marca 2011 r.

"Oznacza to, że Polska nie przestrzega wspólnych przepisów ramowych regulujących sposób ustalania opłat lotniskowych. Ma to znaczenie nie tylko dla polskich, ale również dla innych europejskich i pozaeuropejskich linii lotniczych (...). Co istotne, może to oznaczać, że pasażerowie płacą więcej niż powinni za podróże lotnicze - zarówno te w obrębie UE, jak i za loty długodystansowe rozpoczynane z lotnisk w krajach UE" - argumentuje KE.

Dyrektywa dotyczy portów lotniczych obsługujących rocznie ponad 5 mln pasażerów. Nakłada ona na kraje UE wymóg zapewnienia, by - w miarę możliwości - zmiany systemu lub wysokości opłat lotniskowych następowały w wyniku porozumienia pomiędzy zarządzającymi lotniskami, a liniami lotniczymi. W tym celu wymagane są przejrzyste konsultacje między stronami. KE przekonuje, że ustalone w ten sposób opłaty lotniskowe byłyby "niedyskryminujące i powiązane z poziomem usług świadczonych przez port lotniczy".

Komisja przypomniała, że już 18 maja 2011 r., a następnie 22 marca 2012 r. zwróciła się do Polski o podjęcie działań, by spełnić wymogi dyrektywy.

Rzecznik resortu transportu Mikołaj Karpiński poinformował w środę PAP, że wprowadzenie dyrektywy unijnej w sprawie opłat lotniskowych ma nastąpić poprzez nowelizację ustawy Prawo lotnicze. "Projekt nowelizacji został przygotowany w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, był poddany konsultacjom, został przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu" - przekazał w komunikacie PAP Karpiński. Dodał, że odbyło się już pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy, trwają prace w podkomisji sejmowej.

Przekazał, że resort informował Komisję Europejską o stanie prac nad wprowadzeniem dyrektywy. "Ostatnie formalne wystąpienie strony polskiej z informacją do KE miało miejsce pod koniec maja 2012 roku. W trybie roboczym informacja na temat stanu prac nad wdrożeniem do krajowego porządku prawnego dyrektywy (...) była przekazywana Komisji Europejskiej 7 września 2012 r." - czytamy w komunikacie.