W marcu przyszłego roku zaplanowano rozpoczęcie remontu dłuższej drogi startowej na warszawskim Lotnisku Chopina - poinformował PAP dyrektor portu Michał Marzec. W tym czasie samoloty będą korzystać z krótszej drogi startowej.

Lotnisko ma dwie drogi startowe o długości ponad 3,6 km oraz 2,8 km. Od lipca 2010 r. przez 14 miesięcy trwał remont krótszej drogi, ruch odbywał się tylko na dłuższej.

"W przyszłym roku od marca do czerwca będziemy przeprowadzać remont dłuższej drogi startowej. W tym czasie zostanie ona zamknięta dla ruchu samolotów. Będą one miały do dyspozycji krótszą drogę startową. Linie lotnicze zostały już poinformowane o naszych planach" - powiedział Marzec.

Rzecznik lotniska Przemysław Przybylski wyjaśnił PAP, że po czterech miesiącach remontu, w czerwcu zostanie ona ponownie oddana do użytku samolotów, ponieważ latem lotnisko obsługuje największy ruch. Jesienią droga ponownie zostanie zamknięta i prace remontowe będą na niej prowadzone w kolejnych etapach do wiosny 2014 r.

"Remont generalny tej drogi będzie polegał m.in. na wymianie wszystkich warstw łącznie z podbudową. Pozwoli to zwiększyć jej nośność. Po remoncie z drogi tej będą mogły regularnie korzystać wszystkie samoloty pasażerskie, także te największe. Obecnie jej stan techniczny nie pozwala na regularne operacje takich maszyn" - powiedział Przybylski.

Władze lotniska w najbliższych miesiącach zamierzają ogłosić przetarg na remont drogi.

W przyszłym roku planowany jest również remont płyt postojowych, a także dróg kołowania. Zostanie wybudowana nowa droga szybkiego zjazdu dla samolotów opuszczających pas startowy.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy oraz cargo. W 2011 r. z usług lotniska skorzystało łącznie ponad 9,3 miliona pasażerów, co stanowi prawie 43 proc. całkowitego ruchu pasażerskiego w Polsce. Łącznie w ciągu sześciu miesięcy br. na Lotnisku Chopina odprawiono ok. 4 mln 760 tys. podróżnych (wzrost o 11,2 proc. w porównaniu do tego samego okresu ub.r.).