Podczas czwartkowej konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa podkreślił, że to właśnie w infrastrukturze drogowej i mostowej woda wyrządziła największe szkody. W całości trzeba będzie m.in. odbudować most w Jeleniej Górze, który leży w ciągu drogi krajowej nr 3 z Zielonej Góry do granicy z Czechami, a na którym obecnie obowiązują ograniczenia w ruchu.

"Teren był już oglądany przez saperów, którzy w ciągu trzech tygodni ustawią w tym miejscu tymczasową przeprawę. Później ruszą prace inżynieryjne mające na celu całkowite odbudowanie przeprawy" - mówił wojewoda. Prace budowlane mogą potrwać nawet rok.

Trzy tymczasowe przeprawy zostaną ustawione także w Olszynie, a jedna w sąsiadującej z miastem wsi Ubocze. To właśnie te dwie miejscowości zostały najbardziej zniszczone przez powódź. Obecnie trwa tam jeszcze szacowanie strat i usuwanie naniesionych przez wodę odpadów.

"Straty w infrastrukturze drogowej wystąpiły na całym Pogórzu Sudeckim od Radkowa po Złotoryję. Obecnie powiaty wyceniły je na ok. 184 mln zł, a gminy na ok. 185 mln zł. Największe szkody odnotowano w powiecie jeleniogórskim, gdzie zniszczeniu uległo 81 km dróg i 6 przepraw mostowych, w powiecie lwóweckim zgłoszono uszkodzenia 47 km dróg i 5 przepraw, w powiecie jaworskim 30 km dróg, a w lubańskim 20 km dróg i 6 przepraw" - wyliczał Skorupa.

Do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło 817 wniosków o przyznanie zapomóg na łączną kwotę ponad 4 mln zł. Najwięcej, bo aż 320 dotkniętych powodzią gospodarstw, znajduje się w Olszynie, 120 w Jeleniej Górze, 83 w Świerzawie i 78 w Gryfowie Śląskim. Wnioski o wypłaty zapomóg do 6 tys. zł na najpilniejsze potrzeby ciągle mogą być zgłaszane.

"Na zapomogi wypłacono już 1 mln zł, a przekazaliśmy 2,6 mln. Dodatkowe środki są w drodze i będą sukcesywnie wydawane. Z Olszyny otrzymaliśmy także wniosek o wsparcie akcji ratunkowej i usuwanie szkód kwotą 100 tys. zł. Poparliśmy go i mamy nadzieję, że ministerstwo te środki przyzna. Podobnych wniosków spodziewamy się jeszcze m.in. z Jeleniej Góry i Gryfowa" - poinformował wojewoda.

W najbliższych dniach na terenie Dolnego Śląska przewidywane są opady deszczu, ale nie będą one tak gwałtowne jak w ubiegłym tygodniu.