Budowę fragmentu A1 z Czerniewic do Kowala podzielono na dwa zadania, oba realizują konsorcja tych samych firm: SRB Civil Engineering, PBG, Aprivia, Hydrobudowa Polska i John Sisk and Son. Na odcinku Czerniewice-Brzezie liderem konsorcjum jest SRB Civil Engineering, a na odcinku Brzezie-Kowal - PBG.
Zostało konsorcjum bez polskich członków
Przeorganizowanie prac jest konieczne ze względu na ogłoszenie upadłości polskich członków konsorcjum: PBG oraz Hydrobudowy. To spowodowało przestój w pracach budowlanych. Jak napisano w piątkowym komunikacie SRB, podpisanym przez dyrektora generalnego Toma Costello, spółka kontynuuje budowę mimo trudności finansowych polskich członków konsorcjum i realizuje swój zakres prac związanych z budową A1.
Już wiadomo, że SRB Civil Engineering przejmie od PBG realizację prac asfaltowych na jednym z odcinków. "Obecnie przedmiotem ustaleń między SRB Civil Engineering a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad jest termin zakończenia realizacji kontraktu, uwzględniający spowolnienie budowy autostrady wywołane kłopotami finansowymi firm z Grupy PBG. SRB zapewnia jednak, że dokłada wszelkich starań, aby wspólnie wypracowany termin pozwolił na realizację inwestycji zgodnie z projektem, z zachowaniem najwyższych standardów jakości" - napisano w komunikacie.
Toczą się również rozmowy dotyczące reorganizacji podziału zadań na odcinku Brzezie-Kowal. "SRB deklaruje pełną gotowość kontynuowania prac i mimo trudnej sytuacji finansowej partnera, dąży do porozumienia i wypracowania optymalnych rozwiązań" - napisano w komunikacie.
Irlandczycy ratują też inny odcinek A1 po innym polskim bankrucie
Irlandzka firma przekazała także informacje dotyczące prac na 30-kilometrowym odcinku Kowal-Sójki. To trzeci odcinek A1 realizowany przez SRB. Na budowie tego odcinka SRB jest liderem konsorcjum, w którego skład wchodzi także polska firma Budbaum. "Mimo ogłoszenia w marcu bieżącego roku przez Budbaum upadłości, SRB samodzielnie od ponad trzech miesięcy, kontynuuje prace w pełnym zakresie" - czytamy w komunikacie. Wykonawca zapewnił, że budowa zostanie zakończona w terminie, czyli do 30 lipca bieżącego roku.
Budowa A1 Czerniewice-Kowal ma kosztować ponad 5,8 mld zł, z czego ok. 3,2 mld zł dołoży Unia Europejska. Ten blisko 65-kilometrowy odcinek autostrady zlokalizowany jest na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Docelowo autostrada A1 ma prowadzić z Trójmiasta do granicy z Czechami w Gorzyczkach.