W piątkowym komunikacie przypomniano, że pozwolenie na budowę dwu fragmentów składających się na odcinek D autostrady wojewoda mazowiecki podpisał 12 i 19 sierpnia 2010 r. Umowa na budowany przez firmę Strabag odcinek D opiewała na 643,8 mln zł.

Rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Urszula Nelken poinformowała w piątek PAP, że GDDKiA wystąpiła o wydanie pozwolenia na użytkowanie kolejnych odcinków A2 Stryków-Konotopa - oprócz odcinka D także odcinków A i B. Pytana, kiedy kierowcy będą mogli pojechać nowymi fragmentami autostrady, rzeczniczka zaznaczyła, że to zależy od tego, kiedy nadzór budowlany wyda decyzję i jak sprawnie przebiegną odbiory.

Budowę autostrady między Strykowem a Konotopą podzielono na pięć odcinków, każdy z nich buduje inny wykonawca. W nocy z wtorku na środę oddano już do użytku odcinek E.

"W przypadku odcinka E (z Warszawy do Pruszkowa - PAP) nadzór budowlany wydał decyzję w poniedziałek wieczorem, a komisja odbiorcza zebrała się we wtorek wieczorem. Pierwsze samochody pojechały tym odcinkiem w środę nad ranem. Ta procedura przebiegła więc bardzo sprawnie" - zauważyła rzeczniczka. Wyjaśniła, że komisja odbiorcza zajmuje się sprawdzaniem, czy oznakowanie drogi jest zgodne z projektem organizacji ruchu. "Innymi słowy sprawdza drogę pod kątem bezpieczeństwa" - wyjaśniła Nelken. Dodała, że prace takiej komisji zajmują więc co najmniej kilka godzin.

Na budowanym przez Bogl a Krysl i najmniej zaawansowanym odcinku C rozpoczęło się układanie ostatniej warstwy - ścieralnej. W czwartek na placu budowy zaczął pracować 11-metrowy tzw. rozściełacz - maszyna do układania masy mineralno-asfaltowej. Rozściełacz układa warstwę na całej szerokości jezdni, czyli na 11 metrach jednocześnie. Jego pracę wspomaga 6 walców. Masa dostarczana jest z dwóch wytwórni w Wiskitkach. Przez pierwsze kilka godzin maszyna ułożyła warstwę na długości 1 km.

Termin oddania autostrady między Strykowem a Konotopą to październik br., z tym, że ma ona być przejezdna na Euro 2012. Status drogi przejezdnej tym się różni od gotowej, że ta pierwsza nie musi być wyposażona we wszystkie instalacje ochrony środowiska - może nie mieć np. wszystkich ekranów dźwiękochłonnych. Na pasach zieleni nie musi być wysiana trawa. Zezwala na to tzw. ustawa o przejezdności, niedawno podpisana przez prezydenta.

91 km autostrady A2 od Strykowa do Konotopy podzielono na pięć odcinków: A - 29,2 km (Stryków - okolice Bolimowa), B - 16,9 km (Bolimów - granica woj. łódzkiego), C - 20 km (od granicy woj. łódzkiego do granic powiatu grodziskiego), D - 17,6 km (przez gminy Jaktorów i Grodzisk Mazowiecki) i E - 7,1 km (Pruszków - węzeł Konotopa).