Toyota zaprezentowała w USA model RAV4 EV, czyli pierwszego na świecie kompaktowego SUV-a z napędem elektrycznym. Napęd samochodu został opracowany wspólnie z kalifornijską firmą Tesla Motors, Inc. (Tesla).

AV4 EV bazuje na tradycyjnej wersji kompaktowego SUV-a Toyoty. Samochód został wyposażony w elektryczną jednostkę napędową firmy Tesla, osiągając w rzeczywistych warunkach zasięg ok. 160 km (100 mil).

Pojazd trafi do sprzedaży w Kalifornii późnym latem bieżącego roku. Toyota planuje sprzedać w ciągu kolejnych trzech lat w Kalifornii ok. 2 600 sztuk RAV4 EV. Cena samochodu wynosi 49 800 USD.

Samochód jest jedynym elektrycznym SUV-em dostępnym na rynku. Jego osiągi, dynamika, oraz możliwości ładunkowe są równe lub nawet przewyższają możliwości benzynowej wersji RAV4 V6. W trybie sportowym samochód przyspiesza od 0 do 96 km/h (60 mil/h) w 7 sekund. Zespół napędowy RAV4 EV objęty jest 8-letnią gwarancją producenta.

RAV4 EV będzie produkowany w fabryce Toyota Motor Manufacturing Canada, Inc. (TMMC) w Woodstock, w kanadyjskiej prowincji Ontario.