statystyki

Opłaty za przejazd pojazdem nienormatywnym po nowemu

autor: Piotr Szymaniak18.11.2020, 06:01; Aktualizacja: 18.11.2020, 08:38
Obecnie za pojazdy nienormatywne wciąż są uznawane ciężarówki, które co prawda mieszczą się w ustawowych limitach, ale np. są większe niż to wynika z kategorii danej drogi. Czyli np. pojazd o dopuszczalnym nacisku 11,5 t na oś, jadąc po drodze o dopuszczalnym nacisku 10 t, staje się nienormatywny.

Obecnie za pojazdy nienormatywne wciąż są uznawane ciężarówki, które co prawda mieszczą się w ustawowych limitach, ale np. są większe niż to wynika z kategorii danej drogi. Czyli np. pojazd o dopuszczalnym nacisku 11,5 t na oś, jadąc po drodze o dopuszczalnym nacisku 10 t, staje się nienormatywny.źródło: ShutterStock

W znowelizowanym prawie o ruchu drogowym (projekt jest na etapie prac sejmowych) pojawi się nowa definicja pojazdu nienormatywnego jako takiego, którego naciski osi, wymiary lub rzeczywista masa całkowita przekraczają dopuszczalne wartości.

Obecnie za pojazdy nienormatywne wciąż są uznawane ciężarówki, które co prawda mieszczą się w ustawowych limitach, ale np. są większe niż to wynika z kategorii danej drogi. Czyli np. pojazd o dopuszczalnym nacisku 11,5 t na oś, jadąc po drodze o dopuszczalnym nacisku 10 t, staje się nienormatywny. Takie rozwiązanie zakwestionował w 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (sprawa C-127/17).

Zmiana definicji wymusza też zamianę stawek opłat pobieranych od „prawdziwych” pojazdów nienormatywnych oraz uporządkowanie kategorii zezwoleń. W związku ze zniesieniem obowiązku uzyskiwania zezwoleń na przejazd pojazdu nienormatywnego dla ciężarówek o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 t zostanie usunięta obecna kategoria I zezwoleń. Nową kategorią I stanie się dotychczasowa II, kategoria III stanie się II, IV – III, natomiast obecne kategorie V i VI zostają połączone i staną się kategorią IV.

Stawki zezwoleń w nowej kategorii I będą wynosiły tyle samo co w starej II, czyli 100 zł. Tyle samo co obecnie trzeba będzie zapłacić za zezwolenia kat. II (od 200 zł za miesięczne pozwolenie do 2 tys. zł za dwa lata). Podobnie w kat. III (od 500 zł za zezwolenie miesięczne do 3 tys. zł za dwa lata). Natomiast połączenie kat. V i VI (nowa kategoria IV) powoduje, że maksymalna opłata – za 24 miesiące – będzie wynosić 4,8 tys. zł czyli tyle, ile dotąd maksymalna stawka w kategorii VI.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie