Kierowcy prowadzący pojazdy w międzynarodowym transporcie drogowym, którzy przewożą towary, po przekroczeniu granicy Polski są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny – poinformowało w przesłanym PAP komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.

Zwolnienie z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej dotyczy wyłącznie kierowców, którzy prowadzą pojazd samochodowy służący do przewozu towarów, a wykonywany przejazd bezpośrednio wiąże się z faktycznym przewozem lub dojazdem w celu załadunku wyżej wymienionych towarów – podał resort.

Jak powiedział, cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, resortowi zależy na tym, aby przedsiębiorcy prowadzący działalność polegającą na organizacji przewozu towarów w drogowym transporcie międzynarodowym mieli pełną wiedzę na temat obowiązujących od niedzieli 15 marca.

Zwolnienie z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej dotyczy również kierowcy niebędącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, zatrudnionego przez przedsiębiorcę mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który legitymuje się świadectwem kierowcy – czytamy.

W komunikacie wskazano, że zwolnienie obowiązkowej kwarantanny dotyczy również kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy rzeczy tranzytem przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ministerstwo podkreśliło, że kierowcy zawodowi wracający do Polski samochodem osobowym, np. w celu odebrania w kraju odpoczynku tygodniowego, nie są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej.

W piątek premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, przywrócenie pełnych kontroli na wszystkich polskich granicach oraz tymczasowego zakazu wjazdu do Polski cudzoziemców.

Od godziny 00.00 w niedzielę 15 marca 2020 r. zamknięte będą granice Polski dla osób chcących dotrzeć zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską; granice będą zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców (z pewnymi wyjątkami), a wracający Polacy będą musieli poddać się kwarantannie.

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce potwierdzono dotąd 103 przypadki koronawirusa, trzy z tych osób zmarły. MZ podało w sobotę, że w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 1,5 tys. testów.