statystyki

Kara wyższa niż mandat. Archaiczny tryb wykroczeniowy może zastąpić „model hybrydowy”

autor: Tomasz Żółciak20.01.2020, 09:22; Aktualizacja: 20.01.2020, 09:23
Udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, jakie są wyjściowe propozycje zmian. Wbrew temu, co się powszechnie mówi, nie musi to być proste przejście z trybu „wykroczeniowego” na kary administracyjne.

Udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, jakie są wyjściowe propozycje zmian. Wbrew temu, co się powszechnie mówi, nie musi to być proste przejście z trybu „wykroczeniowego” na kary administracyjne.źródło: ShutterStock

Ma to przyspieszyć rozliczanie kierowców za popełnione wykroczenia drogowe.

Trwają przymiarki do zmiany przepisów dotyczących mandatów nakładanych na kierowców na podstawie zdjęć z fotoradarów. Z naszych ustaleń wynika, że w ten czwartek w Ministerstwie Infrastruktury dojdzie do roboczego spotkania z udziałem przedstawicieli Inspekcji Transportu Drogowego, policji, MI oraz resortów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości. Temat: projekt ustawy, przygotowany przez ITD nadzorującej sieć rejestratorów.

– Chcemy być bardziej skuteczni w egzekucji naruszeń przepisów. Dziś skuteczność wynosi 55 proc. i uważamy, że to wciąż zbyt niski poziom. Nie chcemy bawić się w śledczych, ścigać kierowców i dociekać, kto prowadził samochód. To zbyt pracochłonne, a priorytetem powinna być nieuchronność kary. Dlatego przygotowaliśmy projekt ustawy – mówi Karolina Wieczorek, zastępczyni głównego inspektora transportu drogowego. Nie ujawnia szczegółów zawartych w projekcie.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Janek(2020-01-20 14:16) Zgłoś naruszenie 20

    Trwająca od lat niemoc państwa w zakresie egzekwowania odpowiedzialności za wykroczenia drogowe jest porażająca. Robi się wszystko, tj. nie robi się nic, żeby ścigać te wykroczenia. Wszystko ma na celu rozłożenie parasola ochronnego nad przestępcami drogowymi. Jak powiedział kiedyś klasyk - nie dla łupienia kierowców. Pytanie - kierowców czy potencjalnych przestępców.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie