Samorządy nie są przygotowane na ustawę pekaesową

autor: Katarzyna Nocuń17.07.2019, 09:16; Aktualizacja: 17.07.2019, 09:18
Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski na dofinansowanie deficytowych linii autobusowych. Jednak większość gmin nie ma zabezpieczonych pieniędzy, by skorzystać z funduszu.

Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski na dofinansowanie deficytowych linii autobusowych. Jednak większość gmin nie ma zabezpieczonych pieniędzy, by skorzystać z funduszu.źródło: ShutterStock

Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski na dofinansowanie deficytowych linii autobusowych. Jednak większość gmin nie ma zabezpieczonych pieniędzy, by skorzystać z funduszu.

Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1123) wchodzi w życie jutro. W założeniach rządu ma ona zapełnić komunikacyjne białe plamy na mapie kraju. Dzięki nowym połączeniom wykluczeni do tej pory transportowo mieszkańcy mają mieć możliwość dotarcia do większych ośrodków, a więc do urzędów, lekarzy i innych usług. Chodzi o wsparcie finansowe połączeń, które przynoszą straty, ale są potrzebne lokalnej społeczności. Szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk w ubiegłym tygodniu mówił w Miechowie podczas Konwentu Przewodniczących Rad Powiatów Małopolski, że „na pierwsze owoce” liczy już w sierpniu i wrześniu. Rządowi szczególnie zależało, by na nowe trasy autobusy ruszyły przed początkiem roku szkolnego. Niektóre samorządy liczą, że z dodatkowych środków dofinansują dojazd podwójnego licealnego rocznika do szkół.

Nowe linie autobusowe

Nowe linie autobusowe

źródło: DGP


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (16)

 • DZIKI KRAJ ?(2019-07-17 15:48) Zgłoś naruszenie 140

  jak się wydaje, samorządy mają w "głębokim poważaniu ten problem" , więc nie spodziewam się że będę miał możliwość pojechać pozamiejskim publicznym transportem zbiorowym do miejscowości do których jeżdziłem PKS-em za czasów tzw. komuny - teraz tam są białe plamy , tam nie docierają ani autobusy, ani pociągi, ani tzw. jaśkobusy.

  Odpowiedz
 • SAMORZĄDOWA SAMOWOLKA ?(2019-07-17 15:59) Zgłoś naruszenie 130

  ta ustawa nie daje żadnej nadziej na przywracanie pozamiejskich połączeń do tzw. białych plam , bo nie powoduje praktycznie żadnych skutków po stronie samorządów - jeszcze nie słyszałem aby jakikolwiek samorząd poniósł jakąkolwiek odpowiedzialność finansową z powodu braku komunikacji publicznej. Wystarczyłoby poczytać wyniki kontroli Najwyższej Izby Kontroli, a wszystko byłoby jasne.

  Odpowiedz
 • ZERO SZANS !(2019-07-17 18:07) Zgłoś naruszenie 130

  jeżeli PiS , jak się wydaje nadal ślepo i bezgranicznie liczyłby na samorządy to z przywracaniem połączeń autobusowych w ramach PIĄTKI KACZYŃSKIEGO byłoby tak samo jak z MIESZKANIEM PLUS, czyli wyjątkowo mizernie.

  Odpowiedz
 • 1 zł. TO ŚCIEMA ?(2019-07-17 17:36) Zgłoś naruszenie 130

  CAŁE ZŁO NIE WYNIKA Z BRAKU 1 ZŁ /KM , lecz z powodu fatalnej ustawy o publicznym transporcie zbiorowym w zakresie pozamiejskiego transportu autobusowego, a niestety tej ustawy PiS nie naprawił , dlatego przełomu nie będzie moim zdaniem.

  Odpowiedz
 • PIĄTKA KACZYŃSKIEGO minus ?(2019-07-17 22:25) Zgłoś naruszenie 120

  przed oczyma mam widok prezesa PiS ogłaszającego PIĄTKĘ KACZYŃSKIEGO, jak dobrze pamiętam zobowiązania były konkretne, a nawet terminy - szkoda że pani redaktor nie zapytała o realizację tych obietnic, jak rozumiem tekst artykułu.

  Odpowiedz
 • PiS umywa ręce ?(2019-07-17 17:57) Zgłoś naruszenie 120

  w tej sprawie Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym musi być tak napisana, aby samorządy nie czuły się jak państwo w państwie, bo tragiczne skutki takich przepisów ponosi cały nasz naród tj. prawie 40 mln. Polaków , przecież żyjemy w środku Europy, a nie w tzw. republice bananowej. PiS musi pokazać, że jest władza państwowa wybrana przez obywateli.

  Odpowiedz
 • dlaczego PiS tak robi ?(2019-07-17 22:14) Zgłoś naruszenie 110

  szkoda, że pani redaktor nie zapytała ministra o konkretne przyczyny aktualnej tragicznej sytuacji w pozamiejskim drogowym ptz w Polsce, tj. jakie konkretnie Art. i jakich Ustaw krajowych, spowodowały , że mamy "trzeci świat" w sercu UE ? - Dlaczego Ministerstwo Infrastruktury w swoim projekcie nowelizacji ustawy o ptz UD 126 , jak dobrze rozumiem, proponuje utrzymanie zakazu stosowania podstawowych narzędzi dopuszczonych przez Rozp. (WE) nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady stosowanych w wielu państwach członkowskich UE ? - a jak powszechnie przypuszcza się to w głównej mierze wprowadzone polską ustawą o ptz zakazy i ograniczenia mogły spowodować zniszczenie pozamiejskiego drogowego ptz w Polsce - Dlaczego PiS nie doprowadziło do nowelizacji fatalnej ustawy o ptz w zakresie pozamiejskiego drogowego ptz w czasie prawie 4 lat swoich rządów ?

  Odpowiedz
 • PiS na kolanch ?(2019-07-17 23:58) Zgłoś naruszenie 100

  czy na brzmienie aktualnie obowiązującej w Polsce Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, mogłaby mieć wpływ potrzeba, czy chęć stworzenia dobrego dużego rynku zbytu na zachodnie auta osobowe, busy i autobusy, już mocno wyeksploatowane , których nasi przyjaciele chcieli i zapewne nadal chcą pozbywać się , oczywiście z korzyścią dla siebie ? Czy dlatego w naszej Ojczyżnie wywołano "zjawisko przymusowego posiadania samochodu ? - czy dlatego tylko na najlepszych trasach kursuje "busiarska wolnoamerykanka" na rozklekotanych "jaśkobusach" od merkel ? - czy dlatego dzieci są dowożone do szkoły specjalnymi gimbusami , zamiast PKS-ami, wówczas pieniądze z subwencji oświatowej służyłyby wszystkim i nie byłoby białych plam ? - przecież praktycznie w naszym kraju bez własnego auta nie daje się normalne żyć , a prawie na każdym wiejskim podwórku stoi kilka "szrotów od merkel" - TAK DZIAŁA AKTUALNA, WCIĄŻ OBOWIĄZUJĄCA USTAWA O PTZ ? - w moim pojmowaniu faktów - dlaczego PiS jej nie zmienił ? - przecież chyba powinni wiedzieć , że z powodu tych fatalnych przepisów mamy trujący smog samochodowy i hałas, zakorkowane miasta i drogi, ostatnie drzewa są wycinane na rzecz parkingów., mamy białe plamy komunikacyjne i wykluczony społecznie naród - z powodu samego leczenia czy niezdolności do pracy tracimy grube pieniądze jako państwo i jako osoby fizyczne. CO JEST GRANE ?

  Odpowiedz
 • prawdą w oczy :(2019-07-17 17:46) Zgłoś naruszenie 100

  WARTO poznać opinię Starosty Lipnowskiego na temat podejścia samorządów do publicznego transportu zbiorowego - należałoby przeczytać :PORTAL SAMORZĄDOWY - Organizacja transportu zbiorowego w powiecie. Receptę zdradza . . . . . . , starosta lipnowski.

  Odpowiedz
 • Wodzu ratuj !(2019-07-18 08:58) Zgłoś naruszenie 80

  gdybym był Prezesem PiS to w trakcie najbliższej konwencji wyborczej publicznie spaliłbym na stosie opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, a który jak się wydaje mógłby być bardzo szkodliwy dla naszego Narodu Polskiego w zakresie pozamiejskiego drogowego publicznego transportu zbiorowego.

  Odpowiedz
 • czy PiS gra na zwłokę ?(2019-07-18 06:39) Zgłoś naruszenie 80

  zupełnie nie rozumiem, dlaczego PiS w ciągu prawie 4 lat swoich rządów nie naprawił ustawy o publicznym transporcie zbiorowym w zakresie pozamiejskiego publicznego transportu drogowego, przecież każdy dzień działanie tej tragicznie toksycznej naszemu narodowi ustawy tworzy szkodzące i krzywdzące Polaków bardzo trudno odwracalne i długotrwałe fakty.

  Odpowiedz
 • PORAŻKA na 100%(2019-07-20 08:02) Zgłoś naruszenie 60

  Rząd PiS ma pełne możliwości ustawodawcze, więc powinien zacząć rządzić także w tej dziedzinie i w końcu powinien napisać dobry projekt ustawy o ptz i ją przyjąć - bo to co się wyprawia z tym projektem UD 126, jak się wydaje może przypominać co najwyżej jakąś pozorację dobrych intencji.

  Odpowiedz
 • kto zabroni bogatemu ?(2019-07-20 07:40) Zgłoś naruszenie 60

  Z tym przywracaniem będzie tak jak z budową parkingu pod oknem człowieka bez samochodu - on będzie przeciw, ale inni będą za , więc parking wybudują i to do jego mieszkania będą lecieć cudze spaliny. Ludzie bez samochodu zawsze przegrają głosowanie, bo jest ich mniej i z reguły nie chodzą na zebrania, bo najczęściej zdrowie i siły im na to nie pozwalają, a i najczęściej nie wierzą że ich zdanie mogłoby być wzięte pod uwagę - Dlatego ludzie już dawno wymyślili , że w normalnym państwie powinna działać mądra , sprawiedliwa i rządząca za pomocą ustaw sejmowych władza - w tym momencie , w naszym kraju już od 4 lat władzę pełni PiS , lecz niestety publicznym transportem ciągle rządzi skompromitowana , fatalna ustawa o publicznym transporcie zbiorowym z 2010r , zgodnie z którą został zniszczony pozamiejski drogowy ptz w Polsce.

  Odpowiedz
 • jaśkobusy górą ?(2019-07-21 10:10) Zgłoś naruszenie 50

  jednak niestety, trudno jest oprzeć się wrażeniu , że ustawa o funduszu rozwoju połączeń autobusowych , jak też projekt ustawy o publicznym transporcie zbiorowym w zakresie pozamiejskiego drogowego transportu autobusowego mogłyby być napisane pod tzw. "jaśkobusy" , a powinien być napisany w interesie 40-to mln. naszego narodu. wydaje się, że nasz naród chciałby wrócić do cywilizacji także w tym zakresie, wszak żyjemy w Europie

  Odpowiedz
 • ZERO przewidywalności !(2019-07-21 12:49) Zgłoś naruszenie 40

  można byłoby dojść do wniosku, iż PiS zamiast przywrócić w naszym kraju cywilizację w zakresie pozamiejskiego drogowego publicznego transportu zbiorowego, powiększałby w Polsce rynek zbytu na wyeksploatowane busy i autobusy z zagranicy - bo nie wydaje się aby rozdrobnieni przewożnicy zaczęliby kupować nowe busy i autobusy po uzyskaniu kontraktu np. na okres czasu wrzesień - grudzień 2019 , czy nawet całoroczne kontrakty , ale tylko na jeden rok , bez pewności uzyskania umowy na lata następne. Wg. mojej logiki , w takiej sytuacji biznesmenom pozostałoby tylko ściągać z zachodnich szrotów , stare najtańsze busy i autobusy , a za kierownicę sadzać najtańszych kierowców na śmieciówkach z za wschodniej granicy. Tak rozumiem te przepisy.

  Odpowiedz
 • gra na zwłokę ?(2019-07-23 11:15) Zgłoś naruszenie 20

  dlaczego dopiero od 1 sierpnia można będzie składać wnioski ? - nie rozumiem w czym i komu mógłby przeszkadzać wniosek złożony np. dzisiaj ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie