statystyki

Kolejka na Kasprowy wraca do państwa. Wygórowane ceny biletów jednak się nie zmienią

autor: Krzysztof Śmietana10.10.2018, 08:25; Aktualizacja: 10.10.2018, 08:26
Kolejka na Kasprowy Wierch

Kolejka na Kasprowy Wierchźródło: ShutterStock

Polski Fundusz Rozwoju odkupi od firmy Altura spółkę Polskie Koleje Linowe. Na obniżkę cen biletów nie ma jednak co liczyć.

– Polskie Koleje Linowe wracają do państwa polskiego. To diament narodowy – obwieścił wczoraj triumfalnie na Kasprowym Wierchu premier Mateusz Morawiecki. Na górę wjechał wybudowaną w 1936 r. słynną kolejką, która pod skrzydła państwa ma wrócić po blisko pięciu latach. Od zarejestrowanej w Luksemburgu firmy Altura, która należy z kolei do funduszu Mid Europa Partners, spółkę odkupi Polski Fundusz Rozwoju. Jego prezes Paweł Borys nie chce zdradzać ceny kupna. Stwierdził tylko, że była bardzo korzystna.

W 2013 r. Polskie Koleje Państwowe sprzedały spółkę za 215 mln zł. PKP pieniądze przeznaczyła na zmniejszenie swojego zadłużenia. Ówczesne władze przekonywały, że koleje linowe były dotychczas źle zarządzane. Ich szefom zarzucano niegospodarność i złe gospodarowanie gruntami. Sprzedaż wywołała jednak protesty – głównie okolicznych samorządów. Przeciw sprzedaży protestował także opozycyjny PiS, który teraz podkreśla, że realizuje obietnice wyborcze.

Jeszcze w czerwcu fundusz Mid Europa oferował władzom Zakopanego sprzedaż kolejki za 524 mln zł. Samorząd uznał wtedy, że ta kwota jest nie do przyjęcia. Rząd odkupił zapewne spółkę za mniej, ale nie wiadomo, jak bardzo cena różniła się od wspomnianej oferty. Przez pięć lat nowy inwestor poczynił pewne inwestycje, ale nie były one ogromne.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie