statystyki

Jeden dzień strajku w LOT to 20 mln zł straty dla spółki

autor: Krzysztof Śmietana30.07.2018, 07:22; Aktualizacja: 30.07.2018, 08:20
Znowu zaczyna być głośno o sporze między związkowcami a zarządem PLL LOT. Pod koniec zeszłego tygodnia sąd apelacyjny zdjął zabezpieczenie, które uniemożliwiło strajk w spółce.

Znowu zaczyna być głośno o sporze między związkowcami a zarządem PLL LOT. Pod koniec zeszłego tygodnia sąd apelacyjny zdjął zabezpieczenie, które uniemożliwiło strajk w spółce.źródło: ShutterStock

Po uchyleniu przez sąd zabezpieczenia, które uniemożliwiało protest, związkowcy zastanawiają się co dalej . Przewoźnik wciąż twierdzi, że strajk byłby nielegalny i wiązałby się z wielomilionowymi stratami.

Znowu zaczyna być głośno o sporze między związkowcami a zarządem PLL LOT. Pod koniec zeszłego tygodnia sąd apelacyjny zdjął zabezpieczenie, które uniemożliwiło strajk w spółce. „Strajk w PLL LOT może się legalnie odbyć” – napisali na Twitterze działacze Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych. Teraz zastanawiają się, czy rzeczywiście przerwać pracę. Przypomnijmy, że do strajku miało dojść już w maju. Dwa związki reprezentujące pilotów i stewardessy domagają się powrotu do zasad wynagradzania z 2010 r. Przewoźnik bardziej uzależnił wówczas wysokość wypłaty od liczby wylatanych w danym miesiącu godzin. Zmiany tłumaczone były fatalną sytuacją finansową spółki i uratowały ją przed utratą płynności.

W kwietniu odbyło się referendum, w którym 90 proc. głosujących opowiedziało się za strajkiem. Władze spółki uznały jednak, że przerwanie pracy byłoby nielegalne. Przewoźnik twierdził, że po wyroku Sądu Najwyższego z 2013 r. przedmiot sporu nie istnieje. Sędziowie uznali przed pięcioma laty, że władze spółki mogły wypowiedzieć warunki wynagradzania.

Dodatkowo według szefów LOT głosowanie w sprawie strajku miało być przeprowa dzone z naruszeniami procedur. 27 kwietnia sąd uznał te argumenty za prawdopodobne i zabezpieczył interes spółki, zakazując strajku.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie