Jest szansa na przerwanie impasu w sprawie rozbudowy lotniska w Modlinie

autor: Krzysztof Śmietana25.04.2018, 07:32; Aktualizacja: 25.04.2018, 08:35
Zniesienie zasady jednomyślności to koniec liberum veto na zebraniach.

Zniesienie zasady jednomyślności to koniec liberum veto na zebraniach.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Mariusz Szpikowski, szef Portów Lotniczych (PPL), proponuje innym wspólnikom zniesienie zasady jednomyślności na zgromadzeniach wspólników podwarszawskiego portu, uważanej za jeden z powodów impasu w sprawie jego przyszłości.

– W praktyce oznaczałoby to, że nie będzie już liberum veto, które uniemożliwia podejmowanie najważniejszych decyzji dotyczących spółki – komentuje Marcel Klinowski, doradca wiceministra infrastruktury Mikołaja Wilda.

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, które ma prawie jedną trzecią udziałów w spółce Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin Sp. z o.o., oskarżane jest przez pozostałych wspólników, głównie przez samorząd Mazowsza (mający 30,37 proc.) i gminę Nowy Dwór Mazowiecki (4,81 proc.) o to, że blokuje rozwój lotniska. PPL od kilku miesięcy nie chce zgodzić się na wartą 60 mln zł emisję obligacji, która umożliwiłaby rozbudowę zapchanego terminalu i remont dróg kołowania. Powód? PPL uważa, że sensowna rozbudowa pochłonęłaby znacznie więcej pieniędzy. Dodatkowo państwowy udziałowiec zarzuca władzom portu, że na przyjętym cenniku opłat lotniskowych korzysta przede wszystkim jego jedyny użytkownik – linia Ryanair.

Mimo to szef PPL Mariusz Szpikowski w liście do marszałka Adama Struzika proponuje zmienić zasady głosowania w kluczowych dla portu sprawach. „Aby przerwać istniejący impas, wyrażam gotowość do podjęcia rozmów dotyczących zmian umowy spółki poprzez zniesienie zasady jednomyślności obowiązującej na zgromadzeniu wspólników i w to miejsce przyjęcia zasady zwykłej większości głosów” – pisze Mariusz Szpikowski.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie