statystyki

Elektrobusy ruszą z poślizgiem

autor: Maciej Miłosz06.03.2018, 07:31; Aktualizacja: 06.03.2018, 08:10
Na dofinansowanie elektrobusów przewidziano ponad 2 mld zł.

Na dofinansowanie elektrobusów przewidziano ponad 2 mld zł.źródło: ShutterStock

Mimo przesunięcia terminu składania ofert na opracowanie elektrobusów w ciągu pięciu lat do samorządów może trafić nawet 1000 takich maszyn, które powstaną w Polsce.

Termin składania wniosków o dopuszczenie do postępowania na opracowanie i dostawę pojazdów niskoemisyjnych został wydłużony do 3 kwietnia. Pierwotnie miał to być 28 lutego. Jest to związane ze zmianami formalnymi. Jak tłumaczy prowadzące postępowanie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, zostały one wprowadzone na prośbę potencjalnych wykonawców.

Jednak ogólne założenia się nie zmieniły. – Celem strategicznym jest wprowadzenie na rynek do 2023 r. autobusów nowej generacji i dostarczenie polskim miastom około tysiąca takich pojazdów – wyjaśnia Michał Markiewicz, menedżer programu Bezemisyjny Transport Publiczny w NCBR. – Jako instytucja publiczna prowadzimy ten projekt w formule partnerstwa innowacyjnego. W dotychczasowych programach centrum ogłaszało konkurs, a wykonawcy realizowali projekty bez gwarancji rynku – nie mieliśmy wpływu na to, czy dana innowacja faktycznie zostanie wprowadzona. Teraz po raz pierwszy zaczynamy od drugiej strony. Zebraliśmy chętnych na zakup, czyli samorządy. Wykonawcy wiedzą, że jak przystąpią do wyścigu, to będą mieli rynek zbytu. To już nie jest sztuka dla sztuki – to konkretne zamówienie i konkretne korzyści – tłumaczy.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie