statystyki

W autobusie za bilet zapłacimy tylko kartą zbliżeniową. I to zgodnie z prawem

28.02.2018, 10:05; Aktualizacja: 28.02.2018, 10:13
Przykładem na radykalną zmianę sposobu dystrybucji biletów komunikacji miejskiej jest też Warszawa

Przykładem na radykalną zmianę sposobu dystrybucji biletów komunikacji miejskiej jest też Warszawaźródło: ShutterStock

Takie biletomaty od marca trafią do wrocławskich autobusów miejskich. Czy nowy system dyskryminuje część pasażerów?

W mieście rozgorzała dyskusja. Ale nawet UOKiK dopuszcza pod pewnymi warunkami taką formę sprzedaży. Nie sprzeciwia się jej też resort infrastruktury. Zwłaszcza że rząd szykuje zmiany w przepisach o płatnościach. Gdy wejdą one w życie, podstawą będą płatności kartą, a nie gotówką. Podzieleni są za to prawnicy. Część jest zdania, że jeden sposób zapłaty w autobusie może – w przypadku niektórych osób – ograniczać dostęp do zbiorowej komunikacji publicznej.

Światowy trend

O nowym systemie zakupu biletów we wrocławskich autobusach pisała „Gazeta Wrocławska”. Pojawiły się obawy, że mieszkańcy będą jeździć na gapę, gdyż nie każdy ma opcję zbliżeniową na karcie płatniczej. Zwrócono też uwagę, że nowe rozwiązanie jest niekomfortowe dla ludzi starszych, którzy posługują się wyłącznie gotówką. Miasto broni swojej decyzji, twierdząc, że systemy pobierania opłat w transporcie oparte wyłącznie na płatniczych kartach zbliżeniowych są trendem światowym, a większość wdrażanych rozwiązań technologicznych jest opartych właśnie na nich. Tak jest choćby w Londynie, Ostrawie czy Madrycie.

Przykładem na radykalną zmianę sposobu dystrybucji biletów komunikacji miejskiej jest też Warszawa. Od 1 stycznia w stołecznych autobusach zlikwidowano możliwość nabycia biletu za gotówkę u kierowcy. Teraz można je kupować wyłącznie w automacie przy pomocy karty płatniczej. – Sprzedaż biletów przez prowadzących pojazdy transportu publicznego w Warszawie była tylko pomocniczym kanałem dystrybucji, stanowiącym zaledwie 1,5 proc. ogółu sprzedaży biletów. Decyzja o zlikwidowaniu tego sposobu sprzedaży biletów została podyktowana przede wszystkim względami bezpieczeństwa – tłumaczy Michał Grobelny, specjalista ds. kontaktów z mediami z działu funduszy europejskich i mediów stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego.

We Wrocławiu szybciej i sprawniej


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • PYTAM(2018-03-04 19:27) Zgłoś naruszenie 00

    A JAKI PROBLEM ABY AUTOMATY BYLY NA KARTY ZBLIZENIOWE I NA MONETY 1-5 PLN? STARSZY CZLOWIEK JEST POMIJANY?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie