Pod koniec mijającego roku na zachodniopomorskich drogach krajowych trwały roboty budowlane w ramach 14 kontraktów. Z kolei w pierwszym kwartale 2018 r. powinna zostać m.in. podpisana umowa na budowę tunelu w Świnoujściu - szacuje szczecińska GDDKiA.

"Na koniec 2017 r. mamy w realizacji 14 kontraktów o łącznej długości ponad 222 kilometrów, wartość tych inwestycji przekracza 5 mld zł" - mówi dyrektor szczecińskiej GDDKiA Łukasz Lendner. Jak dodaje, "to absolutny rekord patrząc na wcześniejsze lata w naszym regionie".

Na kolejne inwestycje, dzięki decyzjom rządowym, zapewniono w tym roku pieniądze; to realizacja drogi S3 Świnoujście – Troszyn i S11 Koszalin – Bobolice, obwodnicy Myśliborza i Węgorzyna oraz przygotowanie dla pozostałych odcinków dróg ekspresowych.

Roboty budowlane trwają obecnie w ramach 14 dużych zadań inwestycyjnych (9 z nich to odcinki, na które umowy zostały zawarte w latach 2015-2016). Wśród nich najważniejsze to droga ekspresowa S6 od Goleniowa do Koszalina, obwodnica Koszalina i Sianowa w ciągu S6, obwodnica Szczecinka w ciągu S11 i obwodnica Wałcza w ciągu S10. Większość z nich powinna zakończyć się w 2019 r.

W mijającym roku zostały podpisane umowy na realizację pięciu inwestycji. To przebudowa autostrady A6 Szczecin Dąbie-Rzęśnica, rozbudowa węzła Szczecin Kijewo i budowę drugiej jezdni obwodnicy Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa, a także budowa odcinków Brzozowo - Miękowo i Miękowo-Rzęśnica na S3. Roboty budowlane ruszyły już na odcinku Szczecin Dąbie – Rzęśnica. Na pozostałych zaś trwają prace projektowe, a roboty mają ruszyć w 2018 i 2019 r.

Z kolei w pierwszym kwartale 2018 r. mają być podpisane umowy na budowę obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK 13 i tunelu w Świnoujściu, łączącego wyspy Uznam i Wolin. Tam GDDKiA jest inwestorem zastępczym.

Szczecińska Dyrekcja prowadzi także prace przygotowawcze dla przyszłych inwestycji. W lipcu 2017 r. zaktualizowano Program Budowy Dróg Krajowych. Dokument zagwarantował pieniądze na drogę S3 od Świnoujścia do Troszyna i S11 od Koszalina i Bobolic, a także obwodnice Myśliborza w ciągu DK 26 i Węgorzyna w ciągu DK 20.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przyznało też finansowanie na prace przygotowawcze dla drogi S11 na odcinku Bobolice – Szczecinek i S10 na odcinku Szczecin – Piła. Pozwoliło to Dyrekcji na ogłoszenie postępowań przetargowych na te dokumentacje.

Pod koniec 2017 r. zostały również przyznane środki na przygotowanie Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi S6. Decyzje te pozwalają z wyprzedzeniem przygotowywać kolejne duże inwestycje na zachodniopomorskich drogach krajowych, tak aby wybudować całą sieć dróg ekspresowych i autostrad.

Z szacunków Dyrekcji wynika, że mijający rok był rekordowy także, jeśli chodzi o remonty dróg. Łącznie wyremontowano 94 kilometry dróg krajowych nr 6, 10, 11, 13, 20, 26 i 31.