statystyki

Już nas dopada opłata drogowa: jesień droższa

autor: Konrad Majszyk, Grzegorz Osiecki11.07.2017, 07:54; Aktualizacja: 11.07.2017, 08:45
droga

Minusem nowej opłaty jest zwiększenie kosztów transportuźródło: ShutterStock

Pierwsze czytanie ustawy odbędzie się jutro. Tydzień później 26–28 lipca może być już uchwalona i trafić na ostatnie przed wakacyjną przerwą posiedzenie Senatu.

PiS chce jak najszybciej uchwalić ustawę o opłacie drogowej. Jeśli senatorowie nie wprowadzą poprawek, a prezydent podpisze ustawę, to opłata wejdzie w życie we wrześniu. Politycy PiS obawiają się reakcji Polaków i ewentualnych spadków w sondażach wywołanych wprowadzeniem nowej opłaty, jednak kurs na uchwalenie ustawy ma być utrzymany. Kalkulują, że jeśli stanie się to szybko, to negatywne reakcje nie będą duże, między innymi dlatego wybrano ścieżkę poselską.

Ewentualne skutki polityczne będą zależały od tego, na ile nowa danina przełoży się na wzrost cen paliw na stacjach benzynowych. Ekonomiści banku BZ WBK szacują, że dwudziestogroszowa opłata może oznaczać 7,5-procentowe podwyżki na stacjach, czyli wzrost cen o 25 gorszy na litrze. Może on być mniejszy, jeśli firmy paliwowe wezmą na siebie koszty opłat. Ale nie ma szans, by uniknąć podwyżek, bo opłata jest na tyle duża, że nie da się jej pokryć w całości z marży sprzedawców. Podobnie szacują koszty tego rozwiązania ekonomiści z Credit Agricole.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • KK(2017-07-11 10:02) Zgłoś naruszenie 10

  Nie przypominam sobie, żeby zlikwidowano podatek drogowy wliczony już w cenę paliwa. Więc dlaczego nie ma go na wykresie? I dlaczego nikt o nim nie przypomina posłom?

  Odpowiedz
 • przerwa śniadaniowa(2017-07-11 11:42) Zgłoś naruszenie 10

  Hucpa i hańba. Bezczelne kłamstwa, należy przypomnieć Kaczyńskiego z kanistrem i wszystkich tych obłudników co zapewniali że nie podniosą podatków, że w zadnym wypadku nie ma planów podniesienia obciążeń i cen paliw. A tu po podwyżce energii elektrycznej, wody, podatku bankowym, sklepowym teraz wprowadzają kolejne obciążenia i drenują kieszeń Polaków w imię Gospodarki centralnie sterowanej.

  Odpowiedz
 • z(2017-07-11 17:42) Zgłoś naruszenie 12

  Proszę do cen rowerów dla dorosłych doliczyć podatek drogowy, z którego będą pokrywane szkody powodowane przez rowerzystów. Kiedy zostaną wprowadzone przepisy zakazujące poruszania się rowerzystom po miejskich drogach? Dziś rowerzysta wjeżdża w samochód, wyjeżdżający np. z bramy, bo mówi, że jedzie ścieżką rowerową i nie musi uważać. Jutro wjedzie w wychodzące z bramy dziecko lub inną osobę. Dlaczego na ścieżkach przed takimi miejscami nie stoi znak nakazujący rowerzyście ustąpić przejazdu? Nic nie płacą, za nic nie odpowiadają, terroryzują kierowców i pieszych.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie