Pierwotnie miasto zaplanowało tam budowę węzła zapewniającego bezkolizyjny przejazd drogą nr 81 między ulicami Kościuszki i Kolejową (w stronę ul. 73. Pułku Piechoty). Inwestycja na razie nie jest realizowana, wobec braku środków. W tej sytuacji inwestor stawiający obok centrum handlowe zaproponował własny projekt, który miasto zaakceptowało.

Jak przekazało biuro prasowe katowickiego magistratu, nowe rozwiązania drogowe „mają zostać dostosowane do zwiększonego ruchu”. Zmiany w jego organizacji związane z budową rozplanowano do lutego 2018 r.

Przebudowane zostaną ulica Kolejowa na odcinku od ul. Rzeszótki do ul. Rzepakowej, a także ul. Kościuszki w rejonie skrzyżowania z ul. Kolejową. Rozbudowane zostaną jednopoziomowe skrzyżowania ulic: Kościuszki, Kolejowej i Jankego oraz Kolejowej i Rzepakowej. Na skrzyżowaniach znajdą się skoordynowane sygnalizacje świetlne.

Bezkolizyjny zjazd do kompleksu handlowego z ul. Kościuszki (jadąc od południa w kierunku zachodnim) zapewni krótki tunel pod ul. Kościuszki. Na zjeździe do nowego obiektu na ul. Kolejowej powstanie rondo.

Prace mają rozpocząć się za kilkanaście dni. Aby zmniejszyć uciążliwość dla kierowców, do września prowadzone będą przy zwężeniach jezdni. W każdym etapie robót utrzymane zostaną po dwa pasy ruchu w każdym kierunku na głównej ulicy Kościuszki. Objazdy, które będą wprowadzane od września, będą wynikały z okresowych zamknięć fragmentów ul. Jankego po północnej stronie ul. Kolejowej oraz ul. Kolejowej między ul. Rzeszótki i Kościuszki.

Ostatni etap prac ma wiązać się zaplanowanym do lutego 2018 r. objazdem przebudowywanego odcinka ul. Kolejowej wytyczony ul. Rzepakową i Kłodnicką. W tym czasie w pobliżu powinny ruszać też inne inwestycje: związane z budową centrum przesiadkowego przy pętli tramwajowej w Brynowie (z dwupoziomowym parkingiem Park and Ride) oraz budową nowej linii tramwajowej do południowych dzielnic miasta.

Odrębne przedsięwzięcia związane z udrożnieniem przejazdu drogą nr 81 przez Katowice rozpoczną się też na skrzyżowaniach dróg nr 81 i 86 w dzielnicy Giszowiec oraz drogi 81 i ul. Armii Krajowej w dzielnicy Piotrowice (pierwotnie częścią tych zamierzeń była też m.in. przebudowa skrzyżowania rozpoczynana teraz przez prywatnego inwestora).

Łączny koszt obu tych miejskich inwestycji na drodze nr 81 przekroczy 560 mln zł, z czego ok. 450 mln zł zapewnią środki Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To największe w Polsce łączne unijne dofinansowanie przyznane w konkursie na inwestycje drogowe miast.

Pierwsza inwestycja to rozbudowa i przebudowa tzw. węzła giszowieckiego - dwóch odcinków dróg krajowych nr 81 (ul. 73 Pułku Piechoty) i 86 (ul. Pszczyńska) o łącznej długości 3,62 km. Rozbudowany zostanie m.in. odcinek drogi nr 86 – od przebudowanego w poprzednich latach węzła Murckowska na autostradzie A4. Realizacja skomplikowanego projektu ma potrwać do 2020 r. i kosztować 400 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie 338,3 mln zł.

Druga inwestycja, na granicy dzielnic Piotrowice i Ligota, to rozbudowa odcinka DK 81 (ul. Kościuszki) o długości 1,44 km wraz z budową dwupoziomowego węzła bezkolizyjnego na skrzyżowaniu z ulicą Armii Krajowej z dwupasowym tzw. rondem turbinowym. Realizację tego przedsięwzięcia miasto zaplanowało na lata 2017-2019; szacując jego koszt na 132,8 mln zł (z czego 111,4 mln zł dofinansowania).

Obie te rozbudowy są już zaprojektowane; miasto czeka jednak z ogłoszeniem przetargów na akceptację planowanych zapisów w specyfikacjach przetargowych – w kontekście wielkości pozyskiwanego unijnego dofinansowania. Katowiccy samorządowcy spodziewali się oczekiwanych opinii na przełomie kwietnia i maja br.

Galerię Libero u zbiegu katowickich ulic Kościuszki i Kolejowej buduje od ub. roku deweloper Echo Investment. Obiekt ma oferować 45 tys. m kw. powierzchni handlowej i rozrywkowej. Na początku września ub. roku o podpisaniu wartego 75 mln zł netto kontraktu na budowę tego kompleksu informowała spółka Erbud. Termin realizacji umowy ustalono wówczas na połowę września br.