Operatorzy mają dwa miesiące na rozpoczęcie rejestracji kart przedpłaconych i czas do 2 stycznia 2017 r. na jej zakończenie. Potem wielu klientów może czekać wyłączenie telefonu
Oby nie było tak jak z PIT-ami, że większość osób będzie chciała rejestrować karty w ostatnim momencie. Jeśli tak się stanie, pewnie święta i Sylwestra spędzę w sklepie, pomagając na pierwszej linii – Marcin Gruszka, rzecznik sieci Play, rozkłada ręce zapytany o to, jak jego firma wdroży nowy obowiązek, który przed operatorami stawia procedowana ustawa antyterrorystyczna. Podobnie jak on, nie wie tego do końca jeszcze żaden z operatorów.
O tym, że rząd chce wprowadzić obowiązek wstecznego zarejestrowania abonentów korzystających z kart pre-paid, czyli przedpłaconych, przy których zakupie do tej pory nie trzeba było podawać danych, wiadomo od kilku tygodni. Jednak firmy liczyły, że na wdrożenie tego zadania będą miały co najmniej kilka miesięcy, a deadline na zarejestrowanie wszystkich abonentów będzie nie prędzej niż za 12 miesięcy. Najnowsza wersja ustawy, którą właśnie przyjęła Rada Ministrów, wprowadza jednak znacznie krótsze terminy. Nowa ustawa ma zacząć obowiązywać operatorów od lipca, a ostateczny termin na zarejestrowanie wszystkich kart ma minąć już 2 stycznia 2017 r., czyli telekomy dostają 5 miesięcy na przeprowadzenie całego procesu.