Rozpoczyna się stopniowe wygaszanie sieci 3G dla klientów Orange. Operator wygasza technologię, zaczynając od wybranych powiatów w Polsce już od 26 września. Czy będą problemy z wykonywaniem połączeń telefonicznych?

Wygaszanie 3G. Od kiedy?

Orange zapowiada, że wygaszania sieci 3G rozpocznie się 26 września w powiatach pilskim i złotowskim (woj wielkopolskie), wałeckim (woj. zachodniopomorskie) oraz wieruszowskim, wieluńskim i pajęczańskim (woj. łódzkie). Proces ten będzie etapowy. Od drugiej połowy października do końca listopada 3G będzie wyłączane w kolejnych powiatach. Wygaszanie 3G potrwa do końca 2025 roku.

Wygaszanie 3G. Co z wykonywaniem połączeń telefonicznych?

Sieć informuje, że klienci nie muszą podejmować żadnych działań, chyba że ich telefon lub karta SIM nie obsługują rozmów w nowej technologii VoLTE. W takim przypadku można wysłać SMS o treści KARTA na numer 80233, by sprawdzić.

Ważne

VoLTE, czyli Voice over LTE, tłumaczone jako "głos przez LTE", to technologia umożliwiająca prowadzenie połączeń głosowych przez sieć 4G LTE, zamiast starszych standardów 2G lub 3G. Wyłączenie 3G ma poprawić zasięg i jakość rozmów, bo wykorzystana dotychczas częstotliwość zostanie użyta na potrzeby technologii wyższej generacji, czyli LTE.

Wygaszanie 3G. Wymiana starych kart SIM

Orange informuje, że wymiana starych kart SIM na nowe obsługujące 4G i 5G jest bezpłatna dla wszystkich klientów. Osoby korzystające z telefonów nieobsługujących 4G będą miały dostęp do usług w technologii 2G.

Wyłączenie 3G ma poprawić jakość i zasięg rozmów, przeznaczając dotychczasowe częstotliwości na potrzeby technologii LTE, która obecnie stanowi większość transmisji danych w sieci Orange.

Wspierając rozwój 4G/LTE i 5G z końcem kwietnia 2023 3G wygasił już T-Mobile.