Parlament Europejski poparł propozycję zniesienia opłat "roamingowych" za korzystanie z telefonów komórkowych za granicą. Nowe przepisy mają obowiązywać od połowy 2017 roku. Przewidują też prawo do nieodpłatnego korzystania za granicą z mobilnego internetu.

Roaming jest znoszony stopniowo. W przyszłym roku w kwietniu będzie kolejna ostatnia obniżka, by w czerwcu 2017 roku „roaming” w obrębie Unii zniknął całkowicie. Posłowie ostatecznie zdecydowali o tym w dzisiejszym głosowaniu. Zdaniem europosła Jerzego Buzka, który w imieniu Europarlamentu prowadził negocjacje z państwami członkowskimi, zmiany są korzystne dla obu stron, pomimo wcześniejszych obaw operatorów. "Ludzie mniej płacą, więc dużo rozmawiają, a operatorzy wtedy więcej zarabiają”- powiedział Jerzy Buzek.

Podobnego zdania jest posłanka Róża Thun, która przypomina że zniesienie roamingu jest elementem budowy wspólnego rynku telekomunikacyjnego w Unii. Ważną kwestią będzie też ujednolicenie zasad korzystania z mobilnego internetu. Przyjęte przepisy zobowiązują firmy oferujące dostęp do internetu, do równego traktowania wszystkich transmisji danych, bez bezzasadnego spowalniania, blokowania lub innego dyskryminowania.