Prawie 3,5 tys. miejsc z bezpłatną siecią uruchomionych przez samorządy to według telekomów stanowczo za dużo. Dlatego są przeciwni pomysłowi, aby zwiększyć w nich szybkość internetu.
W gminie Kościerzyna powstają właśnie trzy samorządowe hotspoty, z których będzie można korzystać za darmo. W Krakowie 1 września pojawi się 29 takich punktów internetowych. Miasto za 1,5 mln zł obejmie bezpłatną siecią tereny wzdłuż pierwszej obwodnicy, bulwar Czerwieński, pętle w Cichym Kąciku, Małym Płaszowie i Bronowicach, rejon Błoń, fragment parku Jordana, a nawet Lasu Wolskiego. Ale to i tak niewiele – Warszawa stara się właśnie o zgodę na uruchomienie aż 249 miejskich hotspotów.
Takich samorządowych punktów z internetem jest coraz więcej. Hotspotowy szał zaczął się kilka lat temu w związku z Euro 2012. Hotspoty tworzyły miasta gospodarze mistrzostw, dworce i lotniska, by pomóc kibicom. Tego trendu nie zatrzymała nawet konieczność uzyskania zgody Urzędu Komunikacji Elektronicznej na uruchomienie punktu z bezpłatnym WiFi. Jeszcze w 2013 r. UKE wydał takie zgody 17 samorządom, a w całym kraju funkcjonowało 1,6 tys. miejsc z bezpłatną siecią. Dziś jest ich dwa razy więcej. – Do prezesa UKE zgłoszono 3483 hotspoty działające na podstawie wydanej przez niego zgody – wylicza Anna Lewandowska z biura prasowego UKE. Od 2010 r. urząd wydał takie zgody 116 samorządom, a toczą się przed nim kolejne 73 postępowania.
Jednak równolegle z hotspotami samorządy zaczęły też wnioskować o to, by oferowany przez nie internet mógł być trochę lepszy, o większej przepustowości, by turyści czy mieszkańcy naprawdę mogli z niego skorzystać. UKE urządził więc konsultacje, proponując poluzowanie zasad tworzenia miejskiego internetu, by internauta mógł jednorazowo korzystać z bezpłatnej sieci przez godzinę i by jej przepustowość sięgała 1 Mbit/s (dziś to maksymalnie 512 kbit/s) w przestrzeni publicznej, jak parki, ulice czy place, i aż 2 Mbit/s w miejscach publicznych w rodzaju urzędów, a transfer dla pojedynczego użytkownika został podniesiony z 750 MB do 1 GB.