statystyki

Brak pełnej instrukcji telefonu może być powodem zerwania kontraktu

autor: Sławomir Wikariak19.05.2015, 07:40; Aktualizacja: 19.05.2015, 08:25
telefon, konsument

Klient uznał, że skutecznie rozwiązał umowę i odesłał operatorowi telefon.źródło: ShutterStock

To operator dodający do umowy telekomunikacyjnej smartfon, a nie jego producent, odpowiada wobec klienta.

Operator, który zawarł umowę na usługi telekomunikacyjne wraz z dostarczeniem telefonu, musi przekazać do niego pełną instrukcję, a nie tylko skróconą wersję. Jej brak może być podstawą do rozwiązania umowy – orzekł sąd.

Sprawa dotyczyła promocji jakich wiele – klient odbiera telefon i słyszy, że zdobył nagrodę w postaci nowoczesnego smartfona, który może dostać za symboliczną złotówkę. Warunek – zawarcie umowy na usługi telefoniczne na 36 miesięcy. Klient się zgadza, dochodzi do zawarcia umowy, w której wyszczególniono ulgę w wysokości ok. 1,4 tys. zł. Jednocześnie jednak zaznaczono, że w przypadku rozwiązania umowy z winy klienta będzie on musiał tę kwotę zwrócić operatorowi.

Po odebraniu urządzenia szybko okazało się jednak, że abonent nie radzi sobie z jego obsługą, a dostarczona skrócona instrukcja odwołuje się w wielu miejscach do podręcznika użytkownika. Klient wysyłał więc do operatora pismo, domagając się przesłania mu takiego podręcznika. Nie dostał jednak żadnej odpowiedzi. Przy ponownej prośbie zaznaczył, że jeśli nie otrzyma poszerzonej instrukcji, to jego pismo należy traktować jako rozwiązanie umowy. Tym razem operator odpowiedział – odsyłając klienta po wskazówki do swego salonu. W kolejnym liście zaznaczył jednak, że tak naprawdę to umowa na dostawę telefonu nie została zawarta z nim, tylko z producentem sprzętu. I to ten ostatni powinien być adresatem żądania.

Klient uznał jednak, że skutecznie rozwiązał umowę i odesłał operatorowi telefon. Ten go nie przyjął i domagał się zwrotu ulgi, a więc wspomnianej kwoty 1,4 tys. zł. Wierzytelność tę sprzedał ostatecznie firmie windykacyjnej, która skierowała pozew do sądu.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane