statystyki

SMS wart kilkaset złotych. Telekomy nie chcą blokować spamu

autor: Piotr Dziubak20.05.2015, 07:52; Aktualizacja: 20.05.2015, 09:02
telefon, konsument

Urząd Komunikacji Elektronicznej odnotowuje kolejne skargi od klientów, którzy padli ofiarą nadużyć ze strony firm oferujących usługi w sieciach operatorów komórkowych.źródło: ShutterStock

Prezes UKE prosi telekomy, by zablokowały niebezpieczne usługi. Te jednak wolą blokować pojedynczych oszustów

Urząd Komunikacji Elektronicznej odnotowuje kolejne skargi od klientów, którzy padli ofiarą nadużyć ze strony firm oferujących usługi w sieciach operatorów komórkowych. Prezes UKE Magdalena Gaj zwróciła się do telekomów o zablokowanie lub ograniczenie szczególnie groźnych sieci usług WAP Opt-in. – Wystąpienie było związane z nadużyciem ze strony dostawcy usług serwisu Fun wykorzystującego numer 60333 – mówi rzecznik UKE Dawid Piekarz. Skargi pochodziły od klientów Orange, Play i T-Mobile. Plus jest pod tym względem czysty.

Usługi WAP Opt-in cieszą się złą sławą, bo o tym, że jest się ofiarą oszustwa, najczęściej dowiadujemy się dopiero po otrzymaniu rachunku od operatora. Mechanizm dotyczy osób, które przeglądały np. strony zachęcające do przeprowadzenia testu sprawdzającego wagę ciała, nieświadomie uruchamiając w ten sposób płatną subskrypcję za przychodzące SMS. Pomyłka może kosztować nawet kilkaset złotych miesięcznie. – Właściciel serwisu tak zaprojektował działanie strony WWW, że użytkownik praktycznie nie ma świadomości dokonania subskrypcji, która następuje automatycznie, bez konieczności potwierdzenia aktywacji – mówi Piekarz.

Ofiara procederu otrzymuje jedynie SMS z informacją o aktywacji subskrypcji. Problem w tym, że takie informacje są najczęściej ignorowane, bo posiadacze smartfonów myślą, że ktoś im wysłał reklamę. Spora część klientów korzysta też z modemów z mobilnym internetem. W nich także znajduje się karta SIM, ale przychodzących na nią wiadomości najczęściej nie zauważamy. Aby je odczytać, trzeba bowiem skorzystać ze specjalnego oprogramowania. Mało komu chce się to robić – i na taką właśnie postawę liczą nieuczciwe firmy.

Fora internetowe są pełne wpisów o oszukańczym procederze. Pierwsze pojawiły się jesienią 2014 r. „Posiadam internet mobilny w Play, gdzie na skrzynkę przychodziły SMS-y z nr. 60333. Nigdy tego nie sprawdzałem do momentu wystawienia przez operatora faktury większej o 70 zł” – czytamy. Klienci dziwią się, że telekomy pozwalają na taki proceder. – Operatorzy wskazują, że aktywacja usługi nastąpiła w sposób prawidłowy, a tym samym nie ma podstaw do anulowania naliczonych opłat za przychodzące w ramach usługi wiadomości SMS – tłumaczy rzecznik UKE. Zdaniem prezes Gaj w tego typu przypadkach możemy mieć do czynienia z nadużyciem, a odpowiedzi operatorów pozwalają sądzić, że nie dołożyli oni należytej staranności przy wyjaśnieniu, w jaki sposób doszło do aktywacji usług o podwyższonej opłacie.


Pozostało jeszcze 26% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • hahaha(2015-05-20 14:56) Zgłoś naruszenie 30

  Interweniowałem w UKE i niewiele to dało ,żadnych kar -aż znalazłem na to sposób -karta Prepaid (wykupiony pakiet minut ) i ani grosza więcej noiż potrzeba na te minuty na koncie -poprostu nie maja z czego ukraść. Juz mnie nie okrada ani operataor (np bezpieczny onternet ani pseudousługodostawcy) potrącając podstepnie kase, Słowem operator T Mobile szczelił sobie w kolano.

  Odpowiedz
 • klient(2015-05-20 17:35) Zgłoś naruszenie 20

  A może oskarżyć o paserstwo , przecież uczestniczą świadomie w oszustwie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • xxx(2015-05-21 06:35) Zgłoś naruszenie 10

  To się nazywa ZMOWA.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane