Po deregulacji szerokopasmowego dostępu do internetu Orange Polska zapowiada nową ofertę internetową dla klientów indywidualnych, poinformował prezes Orange Polska Bruno Duthoit. Operator analizuje ponadto możliwości inwestycji w infrastrukturę szerokopasmową.

„UKE tworzy warunki do rozwoju rynku internetowego i realizacji Agendy Cyfrowej w Polsce. Deregulacja szerokopasmowego dostępu do Internetu z pewnością się do tego przyczyni. To dobra wiadomość przede wszystkim dla klientów, którzy już wkrótce będą mogli skorzystać z nowej atrakcyjnej oferty internetowej" - powiedział Duthoit, cytowany w komunikacie.

Dodał, że decyzja UKE tworzy też lepsze warunki dla inwestycji w bardzo szybki szerokopasmowy internet.

„Analizujemy wszystkie możliwe opcje i w ciągu kilku miesięcy zdefiniujemy plan w tej dziedzinie" – zaznaczył Duthoit.

Orange Polska wskazał w komunikacie, że zamierza nadal udostępniać swoją infrastrukturę internetową operatorom alternatywnym na obszarach objętych deregulacją.

„W najbliższym czasie wprowadzona zostanie nowa oferta internetowa dla klientów indywidualnych. Analizowane są także możliwości inwestycji w infrastrukturę szerokopasmową. To reakcja na decyzję Urzędu Komunikacji Elektronicznej o uwolnieniu usług internetowych z ograniczeń regulacyjnych na terenie 76 gmin" – czytamy w komunikacie.

Decyzja deregulacyjna UKE zmienia przepisy z 2006 r., kiedy to Telekomunikacja Polska (obecnie Orange Polska) miała pozycję dominującą na rynku usług internetowych i została zobowiązana do udostępniania operatorom alternatywnym na preferencyjnych warunkach swoich łączy internetowych. Obecnie ograniczenia regulacyjne sprzed lat nie mają już racji bytu. Największą siłą na rynku dostępu do internetu w największych miastach Polski są operatorzy telewizji kablowych, których nie obejmują jakiekolwiek regulacje telekomunikacyjne.

Założenia deregulacji wprowadzonej przez UKE zatwierdziła Komisja Europejska. Pozytywną opinię wydał także UOKiK.

Wczoraj Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) poinformował, że zdecydował o uwolnieniu rynku szerokopasmowego dostępu do Internetu w 76 gminach.

Orange Polska (dawniej TPSA i PTK Centertel) to wiodący dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce. Orange dostarcza m.in. usługi telefonii stacjonarnej, dostępu do internetu, telewizję oraz usługi transmisji głosu przez internet (VoIP), a także świadczy usługi telefonii komórkowej, w tym usługi trzeciej generacji w standardzie UMTS oraz usługi oparte na technologii CDMA.