Nowym prezesem operatora zostanie Adam Sawicki – współautor sukcesu GTS, firmy, która będzie głównym konkurentem Netii w świecie usług telekomunikacyjnych dla biznesu.
Netia, jeden z największych operatorów telekomunikacyjnych, od czerwca będzie mieć nowego prezesa. We wtorek rada nadzorcza spółki powołała na to stanowisko Adama Sawickiego. Po latach budowania pozycji telekomu przez dotychczasowego prezesa Mirosława Godlewskiego przed Sawickim stoi trudne zadanie konkurowania o klientów na coraz trudniejszym rynku telekomunikacyjnym.
Adam Sawicki jest absolwentem ekonomii i zarządzania Uniwersytetu Sztokholmskiego. Ukończył także program dla dyrektorów generalnych na Harvard Business School. Karierę zawodową rozpoczął w 1996 r. w Telia Swedtel w Sztokholmie jako konsultant w dziale rozwoju biznesu. Przez kolejne lata pracował w różnych spółkach grupy Telia (następnie TeliaSonera), m.in. w Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Rosji.
Nie licząc krótkiego epizodu z własną działalnością gospodarczą, do Netii trafił niemal prosto z KGHM, z którym rozstał się, jak pisała prasa, „nagle”, we wrześniu ubiegłego roku równocześnie z dwoma innymi członkami zarządu miedziowego koncernu. W latach 2011–2012 Sawicki pełnił funkcję prezesa spółki Ruch Internet, powołanej w celu rozwoju działalności grupy Ruchu na rynku e-commerce. Wcześniej przez trzy lata kierował GTS Central Europe Group, tworząc jednego operatora telekomunikacyjnego z pięciu niezależnych podmiotów działających w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

O Sawickim wszyscy wypowiadają się w samych superlatywach

– Cieszę się, że będę mógł przekazać firmę w ręce tak doświadczonego menedżera. Adama Sawickiego znam od ponad 10 lat i bardzo go cenię, zarówno jako eksperta rynku telekomunikacyjnego, jak i przede wszystkim lidera biznesu i mądrego człowieka, dlatego nie mam najmniejszych wątpliwości, że Netia zyskuje świetnego prezesa – mówi Mirosław Godlewski, odchodzący szef Netii. Dodaje, że przez najbliższe tygodnie będzie wprowadzał Sawickiego w sprawy spółki.
– Uważam, że Sawicki jest bardzo uzdolnionym menedżerem. Dobrze porusza się w świecie relacji z inwestorami, co jest kluczowe ze względu na publiczny charakter spółki, którą będzie kierował – zapewnia także Włodzimierz Kiciński, były wiceprezes KGHM i były prezes Nordea Banku Polska.
– To jeden z najbardziej doświadczonych menedżerów w branży telekomunikacyjnej nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej – wtóruje Krzysztof Walenczak, dyrektor zarządzający w Societe Generale.
Po tym jak T-Mobile uzyskał zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie GTS (zakupem zainteresowana była także Netia), sporym wyzwaniem dla Sawickiego będzie utrzymanie silnej do tej pory pozycji telekomu w sektorze usług dla biznesu.
Krzysztof Krawczyk, partner zarządzający w funduszu Innova Capital, podkreśla, że patrząc z tej perspektywy, decyzja rady nadzorczej Netii to strzał w dziesiątkę. – W 2008 r. Adam został prezesem GTS Central Europe, grupy obejmującej pięć krajów Europy Środkowej z 400 mln euro łącznych przychodów i 70 mln euro zysku operacyjnego. Przez trzy lata jemu i zespołowi, który zbudował, udało się podnieść zysk do prawie 100 mln euro poprzez gruntowną reorganizację i koncentrację biznesu na nowej strategii oraz wiele akwizycji, szczególnie poza Polską – chwali Sawickiego Krawczyk.