Komisja Europejska zaproponowała w środę nowe rozporządzenie w sprawie roamingu. Regulacje przedłużą o kolejne 10 lat działanie obowiązujących obecnie przepisów, które mają wygasnąć w 2022 r.

Zaproponowane przez Komisję przepisy oprócz aktualnych ułatwień dodatkowo zagwarantują konsumentom prawo do takiej samej jakości i szybkości połączenia z siecią komórkową za granicą, jak w kraju, gdzie dostępne są równoważne sieci. Przepisy wymagają też zapewnienia lepszego dostępu do służb ratunkowych.

"Gdziekolwiek w Europie jesteśmy, możemy kontaktować się z naszymi bliskimi, rozmawiać o interesach i dzielić się historiami w drodze, nie martwiąc się o kosztowne rachunki. Nowe zasady pozwolą utrzymać roaming bez dodatkowych opłat i uczynić go jeszcze lepszym" - przekonywała w środę Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za cyfryzację.

Wtórował jej komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton, według którego roaming bez opłat to "ugruntowany i odnoszący sukcesy kamień węgielny jednolitego rynku". Zapewnił też o wsparciu Unii dla inwestycji w odpowiednią infrastrukturę.